Mohou naše děti sedět zdravě?

Datum publikace: 06.10.2016

Kategorie: Vývoj školáka | Příprava do školy

Lidská těla jsou navržena tak, aby chodila, ležela, dřepěla, skákala, šplhala, běhala. Lidská těla nejsou určena k dlouhému sezení. Přesto se každý rok zvyšuje doba, kterou denně trávíme sezením doma, v dopravních prostředcích, v práci, při jídle, a to nepočítáme sezení dětí ve škole.

Není náhoda, že ve světě právě probíhají kampaně za osvětu rodičů jako Standup Kids, Sitting Kills (Sezení zabíjí) a slogan Sezení je nové kouření zní na první pohled možná trochu drsně, ale v podstatě je bohužel pravdivý.

Internet je plný rad rodičům, kdy má jeho potomek začít správně sedět, čeho se vyvarovat ve vývojové fázi dítěte, ale málokdy se článek dotkne pozdějšího stádia vývoje, než u desetiměsíčního miminka, kdy je péče rodičů nejintenzivnější. Vývoj kostry a páteře přitom probíhá až zhruba do 12. roku. Měli bychom si uvědomit, že dítě v té době už jako školák 6 let přijímá nesprávné sedací návyky, které vedou následně k poruchám pohybového aparátu, vadnému držení těla, skolióze a dalším bolestivým potížím

Je důležité brát v potaz, že dnešní děti stráví mnohem více času s tabletem nebo u počítače než jejich rodiče, celkově ubývá pohybu, ale ve školách se stále sedí na těch samých nejlevnějších dřevěných židlích. Běžné školní židle nedělají pro správné sedací návyky či prevenci nesprávného sezení nic, jsou pasivní, nebrání sedět špatně. Děti tudíž nejčastěji sedí na okraji židle, zády se neopírají a tvarují si tak každodenně kulatá záda. Nebo mají zkřížené nohy, což díky nesprávné poloze kyčlí vede ke špatnému vývoji postavení těla (což se projeví o to bolestivěji v dospělosti).  Rodiče by tedy měli dát pozor na to, jakým způsobem sedí jejich potomek doma při psaní úkolů. Zkuste se dnes odpoledne lépe podívat na vaše dítě při psaní úkolu. Nesedí na příliš velké židli? Má adekvátní stůl správné výšky? Nevisí mu nožky a nenaklání se příliš nad sešit při psaní?

Nepřirozená poloha sedu působí přetížení a zvýšení napětí svalových tkání a to vede k fyzickému a psychickému nepohodlí. Bolest hlavy, páteře, únava a chabé držení těla znají dobře všichni, kdo léta pracují v kanceláři, ale rozhodně by takto neměly trpět děti školního věku!  Některé zahraniční studie naznačují, že dítě prosedí až alarmujících 90% bdělého času. Výsledek je pak stejný jako u dospělých, dostavuje se obezita, různé vady držení páteře, některé neléčitelné jako je například skolióza, a někdy i ty extrémnější případy civilizačních chorob.

Boj za zdravější sezení probíhá různými způsoby, u nás se nyní propagují především balanční židle nebo balony, které jsou ovšem naprosto nevhodné k dlouhodobému sezení, protože nepřirozeně přepínají svaly a navíc ty méně potřebné.

V USA zase vznikl již zmíněný projekt Standup Kids, který prosazuje stání do škol. Sedmihodinové stání bohužel není v praxi příliš realistické, člověk a zejména dítě přirozeně tíhne k tomu, aby svalům ulehčil a podepřel se. Nejrozumnější řešení se tak logicky nachází někdy mezi. Pořídit si kvalitní, pokud možno zdravou židli, která nedovolí sedět shrbeně, občas vytáhnout balon, protáhnout se, ale hlavně mít dostatek pohybu s častou změnou polohy .

Náš tip:

Přízviskem „nejzdravější česká židle“ se chlubí společnost Prowork, která vyvinula speciální zdravotní židli s originálním patentovanými aktivními biozónami. Židle THERAPIA iEnergy S vyvinuté pro děti od 6 let byly stejně jako ostatní židle THERAPIA dlouhodobě klinicky testovány a preventivně působí proti všem špatným návykům o kterých jsme se zde zmínili. Řešení THERAPIA respektuje tvary a současně i velikost lidského těla a jeho vztah ke gravitaci, která ovlivňuje krevní i lymfatický oběh a způsobuje ospalost a nesoustředění, pokud není oběh optimální. Aktivní funkce židlí spočívá v možnosti nesedět staticky, libovolně polohovat a obměňovat těžiště páteře, čemuž se říká dynamické sezení.

THERAPIA díky biozónám zajišťuje bezpečné „zafixování“ dítěte pomocí citlivého podpírání páteře během dlouhého sezení. I když je investice do takovéto židle několikanásobně vyšší než do balančního balonu nebo levné plastové židle, s touto opravdu rostoucí židlí může vaše dítě absolvovat bezpečně celou školní docházku a vybudovat si současně přirozené a zdravé držení těla, které mu zůstane po celý život.

iENERGY S Rostoucí ergonomická židle pro děti od 6 let (130-155 cm)

Zdroj foto http://vurni.com/active-sitting-chairs-for-kids/ Kore Wobble chair

Čtěte na Rodičům

Komentáře