Od kdy učit děti hrát na hudební nástroj?

Datum publikace: 01.07.2014

Kategorie: Školáci | Vývoj předškoláka | Vývoj školáka | Jak zabavit děti doma

Myslíte si, že Vaše dítě má hudební talent, nebo jen prostě chcete, aby zkusilo hru na nějaký hudební nástroj? Pak by Vás mělo zajímat, kdy je vhodné s výukou začít, či jak vybrat správný nástroj.

Kdy je vhodná doba k učení dítěte na hudební nástroj?
Vhodnou dobu pro učení na hudební nástroje pro děti nelze jednoznačně určit. Je však dobré počkat do té doby, než se dítě jak fyzicky, tak i psychicky rozvine. Standardně se děti začínají učit hrát na hudební nástroj v tzv. přípravkách na základních hudebních školách, tedy ve věku 5 let. V tomto věku jsou děti vyvinutí tak, že dokážou plně vnímat a udrží pozornost.

Někteří rodiče chtějí, aby se jejich ratolest začala učit na hudební nástroj již od 3 let. V tomto věku je však ještě příliš brzy. Do 5 let se doporučuje s dítětem cvičit pouze rytmus (např. tleskáním).

Body, u kterých poznáte, že je dítě zralé chodit na hodiny. Umí plynně číst, psát a počítat. Díky těmto dovednostem dokáže dítě číst noty a počítat rytmus. Dokáže odolávat školnímu stresu.

Pokud má dítě ve škole problémy se základním učivem, není dobré ho zatěžovat další povinností navíc. Uvědomuje si rozdíl mezi prací a zábavou. Má dostatek energie. Ta je potřebná k tomu, aby kromě školy a dalších aktivit zvládalo další koníček.

Nejdříve dítě musí umět plynně číst, psát a počítat
Zdroj foto: ISIFA

Proč dítě hra na hudební nástroj nebaví?
Jedním z důvodů, proč dítěti hra na nástroj nebaví, je to, že začalo hrát příliš brzy. Vhodné načasování nesouvisí jen s věkem, ale také s jeho tělesným, duševním i citovým vývojem.

Pokud Vaše dítě bere hudební nástroj do rukou ve 3 - 4 letech, i tak byste měli vytrvat a zapsat ho do hudební školy nejdříve v 5 letech. Nejvhodnější dobou, kdy by se dítě mělo začít věnovat hře na hudební nástroj, je však doba mezi 7 až 10 rokem. Pětileté dítě se sice může také začít učit hrát, avšak u starších dětí dochází k rychlejším pokrokům.

Jaký vybrat vhodný hudební nástroj?
Při výběru hudebního nástroje je pro Vaše dítě nutné zaměřit se na dvě věci:
• na nadání dítěte
• na praktičnost

Praktičnost
Pokud vyberete svému dítěti určitý nástroj, je nutné, aby tento hudební nástroj měl na cvičení doma. Když zvolíte např. bubny pro děti, klávesy pro děti či jiný dětský hudební nástroj, na které ve Vaší rodině nikdo předtím nehrál, budete muset tento nástroj koupit. Není nutné kupovat úplně nový hudební nástroj, ale i ty z bazaru Vás mohou přijít na relativně velké peníze.

Dětské klávesy

Nadání dítěte
Talent dítěte lze rozpoznat tak, když si dítě vyzkouší hru na více hudebních nástrojů. Díky tomu lze rozpoznat nadání dítěte, které se pak může učit hrát na hudební nástroje, u kterého má nejvíce vloh. Nadání dítěte nemusí být patrné na první pohled. Mezi intelektové charakteristiky nadaných dětí patří: zvídavost, dobrá paměť, schopnost dlouze se soustředit na úkol, dobrá představivost, schopnost rychle se učit.

Zdroj hlavního fota: Freeimages.com

Tagy: bubny pro děti | dětský hudební nástroj | hudební nástroj pro děti | klávesy pro děti

Komentáře