Tři typy dětských školních trablí a jak na ně

Datum publikace: 19.04.2018

Kategorie: Vývoj školáka

Každý rodič silně prožívá nástup nebo zápis do škol, ať už to dává najevo nebo ne. Všechno tak rychle uteklo a z vaší ratolesti už je žák školou povinný? Poprvé v životě už má dítě za něco zodpovědnost a přesouvá svou pozornost jiným směrem? Speciálně v tomto období si všímejte na svém dítěti jakékoliv změny v chování. Zejména pokud se po nástupu do školy stane dítě introvertním.

Změna prostředí

Někdy může být špatná nálada dítěte pouze reakce na změnu prostředí. Na změny si špatně zvykáme i my dospělí a natož takový novopečený žák, který ještě před prázdninami skotačil s dětmi ve školce na pískovišti. V případě těchto změn je nutné s ním řádně a s dostatečným předstihem komunikovat.

Vysvětlete mu, že to není za trest a zpříjemněte mu tuto změnu, jak jen to bude možné. Nakupujte spolu věci do školy a nechte vybírat své dítě, ať je školní aktovka pro prvňáčky jeho nejoblíbenější a nosí ji rád.

Pořiďte mu také pěkný, ale zároveň praktický školní penál s širokou škálou barevných pastelek, a hlavně šikovný jídelní box. No, kdo by se s touto zbrusu novou výbavou do školy netěšil?

Tip: Poohlédněte e se po kvalitním batohu, který má pevnou konstrukci a neničí tak záda – v tomto ohledu je rodiči i dětmi velmi oblíbený například batoh Topgal.

Nový kolektiv

Někdy dítě může být pouze nervózní z nových lidí kolem sebe. Je přirozené, že se najde někdo, kdo mu nemusí sedět. Důležité je však upevnit vztahy s těmi, které se zdají býti dobrými kamarády a parťáky. Vy můžete jeho nové kamarádství podpořit tím, že mu navrhnete, ať je pozve k vám domů, kde uspořádáte nějakou milou dětskou party plnou zábavy. Věřte, že pak budete v očích své ratolesti rodičem roku!

Nezvládá učení

Může se stát, že se vaše dítě bude cítit špatně, že nosí domu špatné známky. V takovém případě pomůže nejen komunikace mezi vámi a dítětem, ale také s paní učitelkou. Domluvte se s ní, v čem by dítko mělo zabrat a jak mu můžete doma pomoci. Hlavně by mělo vědět, že známky nutně neukazují jeho potenciál a inteligenci. V případě přetrvávání problému se poraďte v pedagogicko-psychologické poradně.

Tagy: školní batoh | školní penál | školní taška Topgal | školní výbava

Komentáře