Vývoj školáka: Dvanáctileté dítě

Datum publikace: 25.01.2012

Kategorie: Vývoj školáka

Dvanáctileté dítě buď stojí na prahu puberty, anebo toto náročné období již dávno prožívá. V tomto věku potřebuje mít pocit, že ho berete vážně, a i když Vám to nedá najevo, potřebuje být ujišťováno o Vaší lásce.

Náročné období
Dospívání je provázeno celou řadou změn, fyzických, hormonálních i emocionálních. Někdy můžete mít pocit, že své dítě vůbec neznáte, že se proměnilo v někoho úplně jiného. Dítě to však nedělá schválně, cloumají s ním hormony podobně jako s ženou v období těhotenství. Samo dítě neví, co se sebou počít. I když bude často na roztržení, nyní více než kdykoli předtím potřebuje ujistit o tom, že ho máte rádi takové, jaké je.

Změna sebepojetí
Součástí dospívání je také změna sebepojetí. Dvanáctileté a starší děti se často vidí příliš kriticky. Především dívky mohou mít pocit, že jsou tlusté, přestože mají optimální váhu. Jakékoli narážky na svůj vzhled nesou velmi těžce. Kolem dvanácti se u dívek objevuje první menstruace. Svou dceru byste měla předem poučit nejen o této záležitosti, ale také o prevenci otěhotnění.

Atmosféra důvěry
Děti se často bojí zeptat na věci, především z oblasti sexu, které je zajímají. V tomto věku není zvykem svěřovat se rodičům. Ostatně vzpomeňte si na to, když Vám bylo dvanáct. Když navodíte atmosféru důvěry, máte šanci, že se Vás nebudou tolik ostýchat na něco choulostivého zeptat, a že od nich tu a tam něco dozvíte. Náš tip: Po příchodu ze školy nepokládejte dítěti stereotypní otázku: co bylo ve škole. Raději začněte sami vyprávět o svém dni.              

Foto: Pixmac.cz

Přečtěte si také:

Tagy: vývoj školáka: dvanáctileté dítě

Komentáře