Emancipace babiček

Datum publikace: 21.01.2013

Kategorie: Vztahy

Emancipace dala ženám větší míru svobody a tím i možnost seberealizace. Moderní žena se kromě péče o rodinu může věnovat také své kariéře. Tedy pokud to zvládne. Jednou z hlavních překážek se zcela paradoxně stala emancipace sama. Emancipace babiček totiž ztěžuje moderním maminkám jejich situaci.       

Emancipace napříč generacemi
Model rodiny, ve kterém se prarodiče každodenně věnovali vnoučatům, se z naší společnosti pomalu vytrácí. Jednou z hlavních příčin je emancipace babiček. Moderní babičky poté, co opustily roli matek na plný úvazek, chtějí mít více času pro sebe. Investují do svého vzhledu, studují univerzity třetího věku a hodně cestují. Svá vnoučata mají pochopitelně rády, kupují jim dárky, ochotně je občas vezmou na výlet, anebo je v případě největší nouze pohlídají, v popředí však stojí jiné zájmy, než je péče o děti. Své děti vychovaly a nyní přichází čas, aby se věnovaly samy sobě. Moderní maminky tak ztrácejí důležitého pomocníka. Touha věnovat se rodině a své profesi zároveň je žene do náruče soukromých školek (státní školky jsou určené pro děti od tří let a navíc v některých regionech je nedostatečná kapacita), hlídacích tet, au pair a dalších alternativ, které však nepředstavují žádnou lacinou záležitost. Pokud chce moderní maminka skloubit svůj profesní život s rodinným, musí na to mít.               

Dědečkové to mají jinak
Mnohem spolehlivějšími pomocníky moderních maminek se stávají dědečkové. Podle sociologických studií pro to existují dva hlavní důvody. V prvé řadě dědečkové na rozdíl od babiček nejsou „mentálně vyčerpaní“ každodenní péčí o rodinu. Trávili více času svým profesním životem a koníčky. V druhé řadě pro muže je důležitý živoucí důkaz zachování jejich rodu, vnoučata jsou pro ně v tomto ohledu jakýmsi završením jejich životní cesty.   

Foto: Sxc.hu

Přečtěte si také

Tagy: emancipace babiček

Komentáře