Jak ukojit dětský hlad?

Datum publikace: 23.04.2020

Kategorie: Péče o miminko | Jak být dobrým rodičem | Zdravá výživa | Zdraví

Přijímání potravy je základní lidskou potřebou, která musí být uspokojena. V případě malého dítěte to platí dvojnásob. Každá zkušená matka ví, že čím menší dítě, tím hlasitěji se o jídlo hlásí a tím častěji musí být krmeno. Běžná frekvence pro miminko je co tři hodiny, roční děti se krmí pětkrát denně plus mléčné dokrmy podle potřeby a dvouleté dítě už uspokojivě funguje na bází snídaně, svačinky, obědu, odpolední svačiny a večeře.

Kojenecká výživa má jasná kritéria. Pokrmy musí být zdravé, výživné, lehce stravitelné, syté a nejlépe v bio kvalitě. Zatímco na začátku hraje prim mateřské a umělé mléko, po půl roce už si dítě zvyká na první příkrmy, aby se naučilo přijímat tužší konzistenci a posílilo žvýkací reflex. Do konce prvního roku ale stále stěžejním pokrmem mléko a není dobré „tlačit na pilu“, pokud se dítě žvýkání a polykání ze lžičky brání.

Zavádění příkrmů nemusí být strašákem

Dobrým pomocníkem v přechodu na pevnou stravu jsou příkrmy HIPP, které jsou určena pro děti od čtyř, posléze od šesti a osmi měsíců podle složení. Obvykle se začíná s konzistencemi s příchutí mrkve, dýně, brokolice, květáku a brambor, postupně se přidává ovoce a maso. S příkrmy je třeba nakládat opatrně a zavádět je postupně, aby si dítě mělo čas zvyknout na nové chutě a jeho trávicí soustava na nové živiny, které má strávit.

Jak na to?

Přestože zavádění příkrmů mnohdy doprovázejí nejrůznější potíže, ať už jde o to, že dítěti nechutná příchuť či aroma, nebo není schopno dostatečně žmoulat a kousat, je dobré vsadit na kvalitní přípravky HIPP,  které mají nejlepší možné strojní zpracování a dokáží suroviny dostat do tak jemné konzistence odpovídající přesně věku dítěte. Pro dítě i maminku jde o nejsnadnější variantu přípravy pokrmů. Stačí vybrat správnou skleničku, ohřát ji a servírovat. Skleničky HIPP jsou oblíbené i z hlediska snadné logistiky. Během pár minut se lze najíst bez zbytečných prodlev a obstrukcí prakticky kdekoliv.

Vyvážený jídelníček

Dětský výživa je široký pojem pro nejrůznější mléka, kaše, přesnídávky a příkrmy, na kterých dítě vyroste z mimina do batolete a pomocí kterých se naučí jíst tuhou stravu napříč celým potravinovým spektrem. Od zeleniny a ovoce počínaje, přes maso, zavádění lepku a některé druhy ořechů. Po prvním roce by dítě mělo okusit všechny druhy alergenů, aby bylo jasné, jestli bude mít v oblasti stravování nějaká omezení.

Komentáře