Alergií na lepek neboli gluten trpí čím dál více lidí

Trápí Vás zažívací obtíže? Na vině může být lepek!

Datum publikace: 11.06.2015

Kategorie: Zdravá výživa | Zdraví

Bolesti břicha, nadýmání, časté průjmy a další chronické zažívací obtíže signalizují, že je s naším tělem něco v nepořádku. Velmi často bývá na vině lepek. Alergií na lepek neboli gluten trpí čím dál více pacientů. Jak lze toto onemocnění léčit?

Zeptali jsme se diplomované specialistky oboru Vědecká výživa lidí a nutriční terapeutky Darkfield, Eva Kocurkové.

Paní Evo, jste specialistkou na výživu lidí, kterým radíte ve své poradně. Kdo patří mezi Vaše klienty?

„Mou poradnu často navštěvují lidé, které trápí střevní problémy, nafouklé břicho jako balon nebo bolesti žaludku, občas průjmy, nebo křeče po jídle, pocity na zvracení a podobně. Když tito pacienti navštíví lékaře, jsou jim obvykle doporučeny léky, které dokážou tyto obtíže odstranit, bohužel jen v malé míře. Pokud Vás trápí chronické zažívací obtíže, je třeba začít je řešit od výživy.“

O nesnášenlivosti lepku, alergii na lepek a celiakii slyšíme v poslední době často. Co je to přesně ten lepek?

„Lepek neboli gluten, který je vlastně směsí dvou bílkovin, představuje přirozeného nepřítele pro nemocné celiakií. Toto autoimunitní onemocnění má totiž na svědomí tvorbu protilátek proti některým enzymům a bílkovinám v lepku. Výsledkem je poškozená sliznice střeva a dlouhodobé zdravotní komplikace.“

Pokud tedy máme alergii na lepek, musím držet bezlepkovou dietu. Co tento způsob stravování obnáší?

„Bezlepková dieta je velmi přísná: celiaci se musí vyhýbat pšenici, žitu a ječmeni. Nesmí jíst pečivo, těstoviny, některé uzeniny, většinu sladkostí i alkoholických nápojů. Stejný jídelníček ale čím dál častěji volí lidé, kteří chtějí shodit přebytečná kila, zbavit se nadýmání, nebo svůj organismus zbavit toxických látek.“

Vyhýbat se pšenici, žitu, to znamená, že si ráno nemůžeme dát klasickou snídani, namazat si housku nebo chleba, dát si sušenky ….

„Nabídka produktů pro lidi s nesnášenlivostí lepku se naštěstí stále rozšiřuje, můžete posnídat například ovesné sušenky bez lepku z čistého nekontaminovaného ovsa, ale i ovesné sušenky s rozinkami, se sirupem nebo zázvorové sušenky. Ovesné sušenky jsou ideální snídaní pro svou vysoký obsah rozpustné vlákniny, udržuje zdravé srdce, jsou vhodné na střevní mikroflóru, pomáhá udržovat zdravé srdce a jsou vhodnou i vyváženou snídani.“

Ovesné sušenky s čokoládou bez lepku

Když k Vám do poradny přijde pacient s výše popsanými zažívacími obtížemi, co mu doporučíte?

„U všech takovýchto klientů je důležité zjistit příčinu problémů, a proto doporučuji hlavně potraviny bez lepku i bez laktózy a to po dobu minimálně 4 týdnů a k tomu pitní režim, kvalitní alkalickou vodu. Je rovněž dobré zjistit i to co je taky v krvi, na základě analýzy pod temným polem mikroskopu a dle toho doporučuji detoxikaci organizmu. V poradně se domlouváme na sepsání nutričního protokolu, který zahrnuje nejen složení jídla, ale i jeho technologickou úpravu, stejně jako celkovou zprávu o tom, jak tělo po požití dané stravy reagovalo.“

Technologická úprava potravin . . . kterých postupů bychom se měli při přípravě pokrmů vyvarovat?

„Určitě nedoporučuji ohřev v mikrovlnné troubě, nýbrž pouze klasický ohřev či rozmrazování potravin včetně pečiva.“

Jsou účinky mikrovlnné trouby na lidský organismus opravdu tolik škodlivé?

„Základní německý výzkum ohledně patogenity biologických účinků mikrovln prováděla Humboldtova univerzita v Berlíně v letech 1942 – 43, v období, kdy probíhalo vojenské tažení Barbarossa. Počínaje rokem 1957 až donedávna pak prováděl studia na tomto poli zejména Institut pro rádiové technologie a další vědecká pracoviště bývalého Sovětského svazu. Společná zjištění německých a ruských výzkumníků mikrovln lze zařadit do zhruba tří kategorií: rakovinotvorné účinky, vlivy na výživovou hodnotu potravin a biologické účinky vystavení lidského organismu mikrovlnným emisím.“

Raději zpátky ke zdravé výživě. Mohla byste nám doporučit nějaký recept?

Vím, že kvalitní zdroje potravin jsou základ, a proto jsem zvolila první recept, který je nutričně, ale i energeticky vyvážený, a zároveň výborně chutná. Vdolky na plechu bez lepku.

Vdolky na plechu bez lepku

Suroviny:
Na těsto Měrná jednotka 1 hrnek 250ml
1 hrnek Doves Farm chlebová směs tmavá bez lepku
1 hrnek Doves Farm Samokypřící směs bílá bez lepku

Bezlepkové mouky DOVES FARM
½ hrnku cukru
2 vejce
1/4 hrnku oleje
500 g bílého jogurtu (ideálně 3.5 % tuku)
2 lžičky kypřícího prášku Dr. Oetker

Navrch
2 tvarohy smíchané s cukrem a mlékem (lze použít rýžové nebo sojové mléko)
povidla

Drobenka
rýžová mouka nebo Doves Farm Směs bílá bez lepku, cukr, máslo

Po upečení lze ozdobit kysanou smetanou nebo šlehačkou.
Smícháme suroviny na těsto a nalijeme na plech.
Potřeme rozmíchaným tvarohem a na něj dáme povidla.
Navrch posypeme drobenkou.
Pečeme zhruba 35min na 180 až 190 stupňů, v horkovzdušné troubě zhruba 170 stupňů.

Vdolky na plechu bez lepku

To zní lákavě. Mezi surovinami zazněl název Doves Farm, proč právě tento?

„Protože se jedná o produkty vysoké kvality a hlavně bez chemie. Je velmi důležité, kde se daná potravina pěstovala, kvalita půdy, použitá hnojiva, insekticidy, pesticidy, fungicidy a podobně, tělo s narušenou peristaltikou totiž může reagovat i na dané chemikálie v potravě. Tyto výrobky neobsahují deproteinovaný pšeničný škrob, na který je citlivá řada celiaků a představuje jen prázdné kalorie bez jakéhokoliv nutričního přínosu.“

Děkujeme za tip. A poslední otázka: Je něco, co byste ráda vzkázala našim čtenářům?

„Těším se na Vás příště s dalším příběhem, ve kterém stručně popíši, jaké účinky má konzumace jídla ohřátého v mikrovlnné troubě na lidský organismus včetně rozmrazovaní pečiva.“

Eva Kocurková
Diplomovaná specialista oboru Vědecká výživa lidí
Darkfield nutriční terapeut

Více informací najdete na stránkách www.azvyziva.eu a www.vedeckavyziva.cz. Kvalitní bezlepkové potraviny můžete zakoupit na www.dovesfarm.cz nebo v síti obchodů Kaufland, Globus, Tesco a ve vybraných prodejnách zdravé výživy.

Tagy: alergie na lepek | bezlepkové ovesné sušenky | bezlepkové potraviny | www.dovesfarm.cz

Čtěte na Rodičům

Komentáře