Šestá nemoc hrozí dětem do 2 let

Datum publikace: 19.07.2011

Kategorie: Zdraví a bezpečnost miminka

Šestá nemoc je onemocnění virového původu, které obvykle trápí děti od šesti měsíců do dvou let. Jakmile ji dítě prodělá, získává vůči ní trvalou imunitu.    

Spalničky nemluvňat

Šestá nemoc zní velmi záhadně, a proto mnoho maminek přesně neví, co si pod tímto pojmem přesně představit. Jedná se o infekční virové onemocnění, které způsobuje herpesvirus 6, odtud tedy označení šestá nemoc. Někdy se můžete setkat také s názvem spalničky nemluvňat, protože šestá nemoc obvykle postihuje děti od šesti měsíců do dvou let věku. Jakmile dítě šestou nemoc prodělá, získává na ni, podobně jako je tomu u neštovic, doživotní imunitu. Naštěstí se jedná o běžné virové onemocnění, které není vážné. Obvykle trvá 3-4 dny. Dítě trpí horečkou a má vyrážku.

Léčba a prevence

Horečku snižujeme klasicky studenými zábaly a paralenovými čípky. Na vyrážku se aplikují hojivé masti a tekutý pudr. Pudr koupíte v lékárně i bez předpisu. Protože se herpesvirus šíří vzduchem (a slinami), vzniku infekce lze zabránit jen těžko. Pokud máte dvě malé děti a jedno si přinese herpesvirus domů, je velká pravděpodobnost, že u druhého propukne šestá nemoc do deseti dnů také. Deset dnů je totiž průměrná inkubační doba. Jedinou možností, jak druhé dítě před nákazou herpesvirem ochránit, je jeho naprostá izolace od nakaženého sourozence.

Přečtěte si také

Foto: Findmeacure.com

Tagy: šestá nemoc

Komentáře