Dětský diabetes a jak se s ním vyrovnat

Datum publikace: 08.03.2013

Kategorie: Zdraví a výživa

Dětský diabetes je problém, který trápí naši čtenářku, protože jím trpí její dvouleté batole. Tématu dětský diabetes proto věnujeme tento článek. 

Absence tvorby inzulínu
Diabetes 1. typu patří mezi nejčastější vážná onemocnění, kterými děti trpí. Příčinou diabetu 1. typu je absence tvorby (na rozdíl od diabetu 2. typu, kdy je tvorba inzulínu nedostatečná) hormonu inzulínu sloužícího k udržování stálé hladiny cukru v těle ve slinivce břišní. Deficit inzulínu způsobuje nežádoucí zvýšení hladiny cukru. Aby k tomu nedocházelo, je nutno dodávat tělu inzulín v pravidelných dávkách.   

Nepopulární léčebná opatření
Současná medicína bohužel nedokáže dětský diabetes vyléčit. Jediná možná terapie spočívá právě v podávání inzulínu, a to buď injekční stříkačkou, anebo speciálním perem, v kombinaci s přísným dietním režimem. Obě léčebná opatření jsou velmi nepopulární, většina dětí i jejich rodičů mívá problém se s nimi vyrovnat, jejich nedodržování je však spojeno s celou řadou vážných zdravotních komplikací, jako je například ztráta zraku, anebo poškození ledvin.          

Jak se s diabetem vyrovnat
Vyrovnat se s tím, že naše dítě trpí diabetem, není snadné, zejména zpočátku.  Především batolatům aplikuje člověk dávky inzulínu s velkým sebezapřením. Později si sice dokážou děti píchat inzulín samy pomocí inzulinového pera, ale ani to není žádné vítězství. Na jídelníček dítěte je třeba neustále dohlížet. Dítě diabetik si pro své omezení (nemůže na oběd do školní jídelny, nemůže jít do cukrárny, maminka pořád chce vědět, kde je) obtížněji hledá kamarády, nezřídka bývá outsider, což člověku přijde líto, stejně jako to, že mu nemůže dopřát sladkosti, atd. Je proto nesmírně důležité, podporovat sebevědomí dítěte, vést ho k rozvoji aktivit, ve kterých dítě vyniká. Také vy jako rodič byste si měli najít nějakou činnost, při které se odreagujete (jako je například squash, plavání, kurz cizí řeči), a hlavně byste měli občas svěřit tatínkovi nebo zodpovědné hlídací tetě, abyste si duševně odpočinuli. Co dále pomáhá, to jsou setkání s rodiči diabetiků.

Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí
V České republice existuje Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí ČR, kde lze získat kontakty, a které pomáhá rodičům diabetických dětí naučit se žít s cukrovkou. Velmi důležitá je také publikační činnost tohoto sdružení. Knihy a brožury pro děti i dospělé rovněž jsou velkými pomocníky. A kdoví, třeba to nebude dlouho trvat a medicína bude schopna dětský diabetes úspěšně léčit. Do té doby přejeme všem rodičům malých diabetiků pevné nervy a držíme jim palce.    

Foto: Sxc.hu

Přečtěte si také

Tagy: dětský diabetes

Komentáře