Jak posilovat imunitu dítěte

Datum publikace: 07.12.2010

Kategorie: Zdraví a výživa

Zásobíte své dítě spoustou vitamínů, a přesto je často nemocné? Posilujte jeho imunitu. Poradíme Vám, co dětskou imunitu posiluje, a co jejímu posílení naopak brání.  

Léčení nezávažných nemocí

Většina dětí, které navštěvují školu nebo mateřskou školku, bývá především v období od listopadu do března často nemocná. Stačí, aby do kolektivu přišlo jedno nakažené dítě, a krátce nato ulehnou ostatní. Pokud mají rodiče často nemocných dětí možnost, nechávají je doma, jak jen to jde. Malý předškolák může být místo školky u babičky. Dítě školou povinné lze dnes vyučovat také doma. Zapomeňme ale na krajní řešení a raději si povězme, jak dětskou imunitu posilovat. Mnoho rodičů se opakovaně dopouští jedné zásadní chyby, a to, že své děti nevhodným způsobem léčí. Jakmile se k dětské rýmě a kašli přidá zvýšená teplota, okamžitě dítěti nasadí prášky snižující teplotu, případně zvolí léčbu antibiotiky. Tato léčba sice mívá rychlé, ale pouze krátkodobé výsledky. Dětský organismus se nenaučí s nemocemi bojovat, protože nedostane šanci, aby absolvoval imunitní trénink. Po vyléčení je dítě oslabené a nezřídka se znovu nakazí. Moudří lékaři dobře vědí, že léky na snižování horečky by se měly používat jen na vysokou horečku (přesahující 38 stupňů Celsia). Antibiotiky se mají léčit vážnější onemocnění. U běžné chřipky bez komplikací nebo nachlazení se mnohdy vyplatí dát přednost přírodním antibiotikům, jako je například česnek nebo japonská švestička umeboši.                    

Tipy na posilování imunity  

Pokud chcete mít zdravé děti, doporučujeme Vám držet se následujících doporučení:

  1. Nestresujte své děti. Snažte se, aby Vaše společné vypravování do školy a zaměstnání probíhalo v klidu i za cenu, že si budete muset o pár minut přivstat.
  2. I když nemá dítě hlad, dbejte na to, aby se po ránu alespoň napilo. Pitný režim je třeba dodržovat po celý den. Dítě by mělo za den vypít minimálně 1,5 l vody nebo čaje.
  3. Nevyhřívejte si obytné místnosti na vyšší teplotu než je 22 stupňů Celsia.
  4. Děti zbytečně nenabalujte. Měly by mít na sobě stejný počet vrstev oblečení jako dospělí.  
  5. Jednou týdně choďte s dětmi do sauny.
  6. Nevyhýbejte se pobytu venku ani v nepříznivém počasí. Krátké vycházky přispívají k posilování imunity.  
  7. Dbejte na to, aby děti měly pravidelný přísun vitamínů. Pozor na tropické ovoce, které ochlazuje, a ve větším množství může organismus v zimě naopak oslabit. Mnohem vhodnější jsou jablka, mrkev, nebo kysané zelí, tedy plodiny, které patří do našich zeměpisných šířek.   
  8. V jídelníčku dítěte by neměla chybět probiotika, která jsou obsažena např. v mléčných zakysaných výrobcích.

Přečtěte si také:

Navštivte také: Hry a volný čas, Zdraví a výživa

Foto: www. cjmalm.wordpress.com

Tagy: jak posilovat imunitu dítěte

Komentáře