Jak předcházet pádům a opařeninám

Datum publikace: 17.08.2010

Kategorie: Zdraví a výživa

Při objevování světa hrozí našim dětem nebezpečí úrazů. My jsme se zaměřili na to, jak snížit riziko výskytu nejčastějších z nich - pádů a opařenin.     

Pozor na pády a zranění  

Pády kojenců, batolat a dětí předškolního věku patří mezi nejčastější úrazy vůbec. Dochází k nim jak v domácím prostředí, tak mimo ně, například na dětských hřištích. Jak můžete pádům svých dětí předcházet? Když začneme od kojenců, nikdy je nenechávejte ani na chviličku na přebalovacím stole, posteli, či pohovce, třebaže ještě nejsou ve věku, kdy se umí otáčet. Nikdy nevíte, co se může stát. Proto vždy, když dítě nehlídáte, odložte je do postýlky či ohrádky. Pokud dítě sedí v židličce nebo v kočárku, mělo by mít kšíry. K mnoha neštěstím dochází v několikapatrových domech, když děti začnou lézt. Všechna schodiště, kam, má dítě přístup, je třeba opatřit speciálními vrátky. Ve všech oknech by měly být instalovány zábrany. V dětském pokoji by neměl být umístěn nábytek s ostrými hranami. Pozor na vratké kusy nábytku, po kterých děti s oblibou šplhají! Raději je na nějaký ten měsíc schovejte do garáže. Elektrospotřebiče, jako jsou mixéry, fény, nebo žehličky by měly být vždy schovány mimo dosah dětí. Pokud s dítětem chodíte na dětské hřiště, při první návštěvě hřiště zkontrolujte. Ověřte pevnost prolézaček, a zda z nich po stranách netrčí hřebíky či šrouby. Zvýšenou pozornost věnujte kolotočům a houpačkám. Nakonec zkontrolujte, zda na zemi nejsou předměty, o které může dítě zakopnout, například kořeny stromů.                   

Opařeniny, prevence a pomoc 

Mezi časté dětské úrazy dále patří opařeniny. Jedná se o druh popálenin, které jsou způsobeny horkými tekutinami. Učebnicovým příkladem, kdy dojde k opaření dítěte, je situace, kdy rodič drží na klíně dítě, a přitom pije horkou kávu nebo čaj. Všichni dobře vědí, že je toto jednání nebezpečné, přesto tak činí v přesvědčení, že právě jim se nemůže nic takového stát. Nepodceňujte toto riziko! Neméně často se stává, že dítě na sebe strhne talíř s horkou polévkou nebo jinou tekutinou z okraje stolu nebo kuchyňské linky. Pokud máte malé děti, nahraďte ubrus na kuchyňském stole prostíráním a nic nebezpečného nenechávejte na okrajích stolu. Vanu v koupelně doporučujeme vybavit termostatickou baterií, která zabraňuje opaření. Když se v kuchyni vaří nebo peče, dítě by v ní nemělo být ani vteřinu samotné. Místo sirek doporučujeme kupovat ten typ zapalovačů, který je vybaven pojistkou. Pokud přesto dojde k popálení Vašeho dítěte, okamžitě odstraňte oděv z popáleného místa na těle. Popálené končetiny omyjte proudem studené vody, na ostatní části těla přiložte mokrý obklad. Postižená místa neošetřujte žádnými mastmi ani podobnými přípravky, pouze je překryjte sterilní gázou. Dítě neprodleně odvezte k lékaři.               

Přečtěte si také:

Navštivte také: Výchova, Vztahy

Tagy: opařeniny | pády | prevence

Komentáře