Můžete dětem přidat do jídla koření?

Datum publikace: 02.02.2011

Kategorie: Zdraví a výživa

Snad na každém portálu o výživě dětí, se dočtete, že byste jim neměli přidávat do jídla žádné koření. Proč je tomu tak? A existují druhy koření, kterými dětské pokrmy ochutit můžete?

Děti do jednoho roku

Dětem do jednoho roku věku bychom neměli do jídla přidávat sůl, ani jiné druhy dochucovadel. A důvod? Dětem vyhovuje jednoduchá strava. Kořeněné pokrmy jim mohou způsobit zdravotní problémy. Dětský organismus není ještě připraven na to, aby dokázal strávit náročnější jídla. I když nám dětská strava může připadat poněkud ošizená, věřte, že když svým dětem nepřidáváte do jídla žádná dochucovadla, která máte rádi Vy sami, o nic je neochuzujete. Ba právě naopak. Jediné, čím nic nezkazíte, je pár lístků zelené petrželky, které rozmixujete do zeleninové polévky. Na ostatní druhy koření, včetně česneku, raději zapomeňte. Dítěti by mohlo být po jídle zle. A proč do dětské stravy nepatří ani sůl? Především z toho důvodu, že by mohlo dojít k narušení správného fungování ledvin. Ledviny malých dětí se ještě nedokážou plně vyrovnat se zátěží způsobenou trávením soli. Přestože většina dětí preferuje sladké pokrmy, neboť jim chuťově nejvíce připomínají mateřské mléko, přehánět byste to neměli ani s doslazováním. Pokud dítě slazení vyžaduje, nepoužívejte řepný cukr, ale hroznový, případně hnědý třtinový.         

Batolatům lehce kořenit můžete

Batolatům, tedy dětem od 1 do 3 let věku pokrm lehce osolit a okořenit můžete. Jestliže však dítě solení nevyžaduje, není dosolování nutné. Sůl sice obsahuje důležité složky lidské stravy, zejména sodík a chlór, ale v ostatních neslaných potravinách, např. v pečivu, je soli dostatek, takže Vaše dítě rozhodně nebude strádat, jestliže se solením ještě několik měsíců počkáte. A jak je to s kořením? Koření, jako je majoránka, kmín, nebo skořice, batolatům do stravy bez obav přidávat můžete. Náš tip: Pokud vaříte polévku pro celou rodinu, nepřidávejte do ní bujón s obsahem glutamátu. Před finálním dochucením odeberte dítěti zvlášť jednu porci, a teprve poté polévku dosolte a přidejte pepř. Zelenými bylinkami, zejména petrželkou, čerstvou bazalkou atd. nemusíte šetřit. Pozor však dejte na druhy koření, jako je kari nebo chilli. Ty nemají v batolecí stravě co pohledávat. Zrádný je dokonce i muškátový oříšek, který může způsobit ospalost, a dokonce i vyvolat halucinace. A ještě jedno upozornění pro budoucí a kojící maminky. Přílišné kořenění v průběhu těhotenství a kojení je nevhodné!          

Přečtěte si také:

Navštivte také: Kosmetika pro děti, Astrologie

Foto: Flickr.com

Tagy: děti a koření

Komentáře