Vyšetření infekčnosti klíštěte Vám ušetří starosti

Datum publikace: 25.07.2013

Kategorie: Zdraví a výživa

O prázdninách je klíšťová sezóna v plném proudu. S klíšťaty se setkáme nejen v lesích a na loukách, ale také doma na zahradě. Protože klíšťata jsou zdrojem nákazy závažných onemocnění, především boreliózy a encefalitidy, strach rodičů z klíšťat je opravdu velký.

Jak chránit děti před klíšťaty? Jak klíště správně vyndat a co dělat v případě, že se nepodaří vyndat celé? Zeptali jsme se odborníků, díky nimž jsme se dozvěděli také o možnosti vyšetření infekčnosti klíštěte.

Klíšťata jsou největším zdrojem neuroinfekcí ve střední Evropě. Jak je to s klíšťaty u nás? Zvětšuje jejich výskyt? Roste počet nakažených klíšťat?
Zda je klíšťat obecně více nebo méně se dá těžko posoudit. Rozhodně se však klíšťata vyskytují v oblastech, kde dříve nebyla – dostávají se do vyšších nadmořských výšek, území jejich výskytu se také posunuje dále na sever. Tyto posuny bývají připisovány globálním změnám klimatu. Distribuci klíšťat a jimi přenášených nákaz jistě také ovlivňují nedávné významné změny v hospodaření: omezení používání pesticidů, obnovení mezí na polích, zvýšení početních stavů zvěře apod. Pokud se podíváme na počty případů klíšťaty přenášených onemocnění, tak ty opravdu v posledních letech rostou. Kromě zvýšené aktivity klíšťat, lze z části tento nárůst vysvětlit i vylepšeními v diagnostice, zvýšeným zájmem lékařů i veřejnosti. Na nárůstu se podílí i změny v životním stylu, například trávení volného času v přírodě v rámci sportovních a koných rekreačních aktivit. Proporce nakažených klíšťat zůstává přibližně stejná – 10-30 % u původců Lymeské boreliózy a cca 0-1 % u původce klíšťové encefalitidy.

Kdy přesně začíná a kdy končí sezóna klíšťat?                                                 Začátek a konec sezóny klíšťat je ovlivněn zejména teplotou. Klíšťata aktivují při teplotách přesahujících 5–9 °C. Míra aktivity klíšťat se během sezóny mění v závislosti na klimatických podmínkách. Státní zdravotní ústav ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem provozuje model předpovědi aktivity klíšťat – výsledky výpočtů modelu lze nalézt na webových stránkách výše zmíněných institucí spolu s doporučenými preventivními opatřeními pro jednotlivé stupně rizika.

Klíšťata se vyskytují nejen ve volné přírodě, ale také na v blízkosti našich obydlí. Existuje nějaký způsob, jak omezit výskyt klíšťat například na zahradě?
Je možné doporučit časté sekání trávy a zejména zamezení přístupu hostitelů klíšťat z volné přírody. Klíšťata mohou na zahrady, případně i do domů a bytů zanášet i domácí mazlíčci.

Jaké jsou možnosti prevence? Pomáhají repelenty a spreje? Zvýšená konzumace B-komplexu? Jaký je Váš názor na očkování proti klíšťatům?
Základním opatřením proti infekci klíšťaty přenášenými onemocněními je minimalizace rizika přisátí klíštěte. Při vstupu do lesa se doporučují kalhoty s dlouhými nohavicemi, uzavřená obuv, případně nohavice zastrkané do ponožek. Oděv by měl být z hladké látky, která klíšťatům znesnadňuje zachycení a pohyb. Oblečení by mělo být spíše světlé barvy, abychom klíšťata včas odhalili. Tato opatření je rozhodně vhodné doplnit použitím repelentu s obsahem deltamethrinu, (pozor na dodržení instrukcí v návodu na použití – repelenty s vysokým obsahem výše zmíněné látky jsou většinou určené k nanášení na oděv, ne na kůži).

Účinnost užívání vitamínu B jako opatření proti klíšťatům je diskutabilní, v současnosti spíše převažuje názor, že vitamín B ochranný účinek nemá.

Důležitým preventivním opatřením je i pečlivá prohlídka těla po návratu z přírody a okamžité odstranění nalezených klíšťat. Datum a místo přisátí klíštěte je dobré si poznamenat a po několik dní místo kontrolovat.

Vakcína proti klíšťatům určená pro člověka doposud neexistuje, stejně tak ani vakcína proti původci Lymeské boreliózy. V případě klíšťové encefalitidy je však dostupná velmi účinná a bezpečná vakcína. Očkování určitě lze doporučit komukoli, kdo se alespoň občas dostane do přírody. Vakcína není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, i když některé pojišťovny na toto očkování alespoň přispívají. Nicméně následky tohoto onemocnění mohou být velmi vážné (a to zejména u starších lidí), následuje dlouhá rekonvalescence, která člověka na delší dobu vyřadí z práce, takže investice do očkování se z tohoto pohledu určitě vyplatí.

A nyní k situaci, kdy už je na prevenci pozdě. Kdy začne klíště do těla vylučovat látky?
V případě klíšťové encefalitidy dochází k přenosu viru velmi brzy po přisátí. U původce Lymeské boreliózy je zřejmě potřeba delší časový úsek, nicméně bylo prokázáno, že k přenosu dochází již po méně než 17 hodinách. Neplatí tedy dřívější tvrzení, že do 24 hodin riziko přenosu nehrozí (původní informace vycházely ze studií na amerických klíšťatech a boréliích, v Evropě se ovšem vyskytují jiné druhy, u nichž je čas potřebný k přenosu kratší).

Když už se dítě klíště přisaje, co mám správně udělat? Mám klíště před vytáhnutím namazat krémem, zakápnout desinfekcí, anebo ho mám začít rovnou vytahovat pinzetou?
Nejlépe je klíště a okolí místa přisátí vydezinfikovat, následně klíště uchopit co nejblíže kůži a klíště vykývat případně i vytočit (na směru nezáleží). Po odstranění klíštěte je dobré místo znovu vydezinfikovat.

Existuje nějaký vhodnější nástroj, než je pinzeta?
Existují speciální „pinzety“ na klíšťata, případně karty. Záleží spíše na individuální preferenci a manuální zručnosti toho, kdo daný nástroj používá.

A teď klasická situace, která bude zajímat většinu maminek. Když klíště špatně vyndám, zůstane mi hlavička, jak mám postupovat?
V ráně většinou zůstane jen část ústního aparátu klíštěte, zatímco patogeny se hromadí ve střevech a slinných žlázách. Pokud tedy tyto části zůstanou v kůži, nezvyšuje se pravděpodobnost přenosu nákazy. Zbytek klíštěte není nutné z kůže odstraňovat, tělo si s ním snadno poradí samo.

Jaké jsou možnosti, když potřebuji vyloučit možnost, že bylo klíště infikované? Co mám udělat, abych mohla klidně spát bez obav, že je mé dítě v ohrožení?
Klíště je možné poslat do specializované laboratoře na vyšetření, zda obsahovalo patogeny. Specializovaná laboratoř provádí vyšetření na původce Lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy, případně na další méně frekventované patogeny. V případě pozitivního výsledku na přítomnost původce Lymeské boreliózy je možné nasadit preventivně antibiotika. Při včasném nasazení antibiotik se zabrání vzniku protilátek, které bývají zodpovědné za dlouhodobé zdravotní obtíže spojované s Lymeskou boreliózou. V případě klíšťové encefalitidy je informace o přisátí infikovaného klíštěte důležitá pro lékaře, pro včasnou a přesnou diagnostiku. Pokud je člověk, na kterém klíště sálo, očkován, nemusí se infekce klíšťovou encefalitidou (za předpokladu absolvování přeočkování v doporučených termínech) obávat a vyšetřovat klíště na přítomnost viru klíšťové encefalitidy je zbytečné.

Pokud klíště vyndám a nechci ho poslat na vyšetření, jak ho nejlépe zničit?
Nejlépe je klíště spláchnout do odpadu. Rozhodně nerozmačkávat ani nepálit, protože může vznikat potenciálně infekční aerosol.

Klíšťata přenášejí boreliózu. Jaké jsou příznaky onemocnění boreliózou, které lze sledovat v nejbližší době?
Nejznámějším a nejspecifičtějším příznakem je „erythema migrans“ – vyrážka v místě přisátí klíštěte typicky se světlým středem a tmavým okrajem. Vyrážka se typicky objevuje během několika dní po přisátí klíštěte, často intenzivně svědí a roste do rozměrů až desítek centimetrů. Důležité je upozornit, že drobná kožní reakce ve formě červeného pupínku je běžná reakce na přisátí klíštěte, nikoli erythema migrans. Lékaři většinou velmi dobře erytém poznají. Erythema migrans se ovšem nevyskytuje u všech případů Lymeské boreliózy. Pak nezbývá, než se spolehnout na výskyt nespecifických příznaků, jako je: zvýšená teplota, únava, malátnost, bolesti hlavy, svalů, kloubů apod. V těchto případech je důležité vědět, kdy a kde člověk klíště měl, aby lékař mohl posoudit, zda se může jednat o Lymeskou boreliózu. V případě výše popsaných příznaků je nutné lékaře upozornit na to, že jste klíště měli.

Stejná otázka pro encefalitidu. Jaký je průběh onemocnění u dětí?
Encefalitida má prvotní příznaky obdobné – opět nespecifické, chřipkovité. I zde je potřeba mít na paměti, že jsme klíště měli a s touto skutečností seznámit lékaře. Průběh onemocnění u dětí bývá mnohem mírnější než u dospělých, méně časté jsou u dětí i dlouhodobé následky.

Další rizikovou skupinu představují domácí mazlíčci. Jak mám ochránit je? Lze také v tomto případě nechat vyšetřit infekčnost klíštěte?
Pro domácí mazlíčky existují speciální repelentní přípravky – nejlépe je vyzkoušet jaký typ přípravku je pro dané zvíře vhodný. Pro psy existuje i vakcína proti Lymeské borelióze. Klíště z domácího mazlíčka je samozřejmě možné také vyšetřit, větší smysl má vyšetření Lymeské boreliózy u psů.

Více informací o tom, jak ochránit své děti před klíšťaty, o možnostech vyšetření infekčnosti klíštěte, včetně videa, jak klíště vyndat, stejně jako kontakty na poradenskou linku najdete na http://kliste-prevence.cz/.

 

Tagy: kliste-prevence.cz

Komentáře