Výživa kojenců a její etapy

Datum publikace: 30.04.2011

Kategorie: Zdraví a výživa

Víte, jak své miminko správně krmit? Chcete si být jistá, že ho o nic neochuzujete? Přečtěte si náš článek, který shrnuje základní pravidla o výživě kojenců.

Tři předroční období

Výživa kojenců, tedy dětí do prvního roku věku, se dělí do tří období. Jedná se o období plné mléčné výživy, období nemléčných příkrmů, a konečně období plné kojenecké výživy. Období plné mléčné výživy trvá do ukončeného 4. měsíce života. Pokud je miminko plně kojeno, nepotřebuje žádné jiné potraviny až do 6 měsíců věku. Jako doplněk stravy se podávájí pouze vitamíny, které předepisuje pediatr. Plně kojená miminka obvykle nepotřebují ani čaje. Mateřské mléko je zásobí dostatečným množstvím tekutin. Kojencům od ukončeného 4. měsíce lze podávat první příkrmy, které jsou jednopruhové. Základem výživy nadále zůstává mléko. Pokud připravujete dítěti umělé mléko, používejte kojeneckou vodu.

Období nemléčných příkrmů

V období nemléčných příkrmů (mezi 5. až 7. měsícem věku) začínáme postupně přecházet na tuhou stravu. Jako první příkrm je ideální vařená mrkvička, kterou dostane kojenec k obědu. Dáte mu pár lžiček, a pak ho dokojíte. Pokud se nevyskytne žádná alergická reakce, můžete následující týden přidat do jídla také uvařenou bramboru. Postupně pak přidáváte další druhy zeleniny. Přibližně po třech týdnech můžete přidat také maso, nejlépe krůtí nebo kuřecí. Ke svačině jsou vhodné například kukuřičné křupky zatím bez příchutě a ovocná přesnídávka.

Období plné kojenecké výživy

Od ukončeného 8. měsíce věku začíná být kojenecká strava mnohem pestřejší. Dítě může jíst zeleninu, ovoce, maso, přílohy. Dítěti jídlo nesolíme ani nekořeníme. Pokud u dítěte genetický předpoklad k alergii, pro jistotu mu nepodáváme žádné rizikové potraviny, alespoň ne do ukončeného prvního roku věku.

Pozor na rizikové potraviny

Okruh rizikových potravin je poměrně široký. Patří sem mléko a mléčné výrobky, vejce, vepřové maso, ryby, rajčata, papriky, celer, kiwi, meruňky, broskve, mango, jahody, ananas, datle, fíky, luštěniny, sladidla včetně hnědého cukru a medu, ořechy, mandle, bazalka a exotické druhy koření, jako je skořice a vanilka. Někteří pediatři doporučují nepodávat výše uvedené potraviny ani dětem, kterým bezprostřední riziko alergie nehrozí.

Potraviny bez rizika

Dítěti naopak můžeme klidně dopřát drůbeží a telecí maso, jablka, hrušky, banány, borůvky, cuketu, dýni, brokolici, květák, rýži a ovesné produkty, kvalitní rostlinné oleje (slunečnicový nebo olivový) a šťávu z hroznového vína nebo hrušek.

Přečtěte si také:

Navštivte také: Vztahy, Hry a volný čas

Tagy: výživa kojenců

Komentáře