Hematom v děloze vyžaduje klidový režim

Datum publikace: 26.1.2012

Kategorie: Zdraví v těhotenství

Hematom v děloze patří mezi poměrně časté komplikace v průběhu těhotenství. Údajně se s hematomem v děloze setká každá pátá žena. Ve většině případů se podaří donosit zdravé miminko. Situace si však klidový režim.    

Co hematom způsobí
Ke vzniku hematomu dochází částečným odloučením vejce od děložní stěny v místě, kde se jí dotýká. Do prostoru se vlije krev, která vytvoří krevní sraženinu, Sraženin může být i více.

Rizikové těhotenství  
Hematom v děloze znamená pro nenarozené miminko riziko, které je největší v prvním trimestru těhotenství. Kritické bývá období mezi 7. až 13. týdnem, kdy může v krajním případě dojít k potratu.     

Projevy a hospitalizace
Přítomnost hematomu zjistí lékař při ultrazvukovém vyšetření. Hematom se může prozradit náhlým krvácením. V tomto případě je těhotná žena převezena do nemocnice, kde se jí podávají léky na zastavení krvácení a na podporu těhotenství. Vývoj krevní sraženiny se stále sleduje, stejně jako vývoj miminka. Hematom se buď vstřebá, anebo praskne a krev odteče.   

Léčba
Podle vývoje stavu pacientky je propuštěna domů s důrazným doporučením, aby dodržovala klidový režim. To znamená nic těžkého nezvedat, neprovádět fyzicky náročné domácí práce a nesportovat. Velkou roli samozřejmě hraje také psychika. Pokud je dodržena tato důležitá podmínka, ve většině případů žena s hematomem v děloze donosí zdravé miminko.      

Přečtěte si také

Foto: Pixmac.cz

Tagy: hematom v těhotenství

Komentáře