Těhotenská cukrovka má vliv i na zdraví dítěte

Datum publikace: 14.03.2014

Kategorie: Těhotenství | Zdraví a výživa | Zajímavosti ze světa těhulek | Zdraví v těhotenství | Zdraví a bezpečnost miminka

Každá budoucí maminka během těhotenství absolvuje několik důležitých vyšetření. Mezi nimi také vyšetření na těhotenskou cukrovku. Lékaři věnují této nemoci velkou pozornost, neboť může vážně ohrozit nejen zdraví matky, ale také dítěte.

Porucha metabolismu cukrů

Těhotenská cukrovka je onemocnění, které postihuje, jak již její název napovídá, těhotné ženy. Jedná se o poruchu látkové výměny, konkrétně metabolismu cukrů, kterou trpí v průměru každá dvacátá těhotná žena. Tato porucha má naštěstí dočasný charakter, objeví se během těhotenství a po porodu sama odezní. Proč je tedy této diagnóze věnována tak velká pozornost? Protože má vliv jak na zdraví matky, tak na zdraví dítěte.

Vliv na matku a na dítě

Matky, které trpí touto poruchou, jsou více ohroženy rizikem preeklampsie, infekcí a dalších těhotenských komplikací. Vzhledem k tomu, že se glukóza z krve matky dostává do placenty, je zvýšenou hladinou krevního cukru ohroženo také dítě. Tyto děti obvykle mívají vysokou porodní váhu, nad 4 kg, a po odstřižení pupeční šňůry jim hrozí hypoglykémie. Dále je u nich vyšší riziko, že budou později trpět nadváhou, některou z forem lehké mozkové dysfunkce, anebo cukrovkou v dospělosti.

Bonbóny

Projevy a test na těhotenskou cukrovku

Těhotenská cukrovka se projevuje především zvýšenou žízní, častějším močením, vyšším rizikem infekce a zvýšenou únavou. Jedná se tedy převážně o příznaky, které mají těhotenství a cukrovka společné, takže jim nevěnujeme příliš velkou pozornost. Proto se mezi 24. a 28. týdnem těhotenství v rámci těhotenské poradny provádí povinný test na těhotenskou cukrovku. Nejedná se zrovna o příjemnou záležitost, protože matka musí ráno nalačno přijít do ordinace, kde je jí odebrána krev, poté vypije lahev glukózy, a po dvou hodinách ji čeká kontrolní odběr krve. Test však spolehlivě prokáže, zda cukrovkou trpí, nebo ne.

Režim v případě cukrovky

Pro ženy trpící těhotenskou cukrovkou platí poměrně přísný stravovací režim založený na pravidelném stravování, vyloučení cukrů ze stravy a na rozdělení jídla do více malých porcí. Bohužel nestačí vyloučit pouze sladkosti, ale také kečupy, nakládanou zeleninu a další potraviny s obsahem sacharidů, což zrovna v době, kdy má člověk nejrůznější těhotenské chutě není dvakrát příjemné. Ale, jak bylo uvedeno výše, útěchou Vám může být, že těhotenská cukrovka po porodu sama odezní. A hlavně omezujete se pro své zdraví a především pro zdraví svého miminka.

Tagy: Těhotenská cukrovka

Komentáře