Vyšetření a kontroly během těhotenství jsou opravdu důležité

Vyšetření v těhotenství

Datum publikace: 22.01.2015

Kategorie: Zdraví v těhotenství | Zdraví

Udělala jste si doma těhotenský test a z výsledku jste zjistila, že jste těhotná? Těhotenství je pro každou ženu radost, avšak během tohoto období je zapotřebí podstoupit také několik kontrol a vyšetření. Chcete-li vědět, kdy budete chodit na prohlídky a co vás zhruba čeká, pak čtěte dále. Tento článek vám poskytne informace týkající se veškerých prohlídek v období těhotenství.

Pravidelná vyšetření a kontroly během těhotenství jsou opravdu důležité, neboť vás lékař bude informovat o zdraví plodu. Díky tomu budete znát, jak se vyvíjí vaše miminko, tak i že je vše v pořádku.

U plodu během těhotenství může rovněž dojít k nějakým komplikacím a díky pravidelným prohlídkám lze vzniklé problémy včas řešit a tím ochránit jak rodičku, tak i dítě.

První vyšetření v těhotenství
Ženy podstupují první tzv. vstupní prohlídku kvůli potvrzení, zda jsou skutečně těhotné nebo se jedná o planý poplach (např. mimoděložní těhotenství). Když gynekolog potvrdí na základě ultrazvuku těhotenství, počítejte s tím, že budete muset během 9 měsíců podstoupit několik důležitých vyšetření.

Další návštěvy během těhotenství:
každé 4 týdny do 23. týdne
každé 3 týdny v 24. - 32. týdnu
každé 2 týdny v 33. - 36. týdnu
každý týden v 37. - 40. týdnu

Vyšetření, které vás čekají
Každá těhotná žena musí podstoupit během 9 měsíců x vyšetření, při kterých se provádí:

měření krevního tlaku
měření pulsu
kontrola váhových přírůstků
vyšetření moči (na přítomnost cukru a bílkovin)
sledování vzniku otoků končetin
měření velikosti dělohy

Vyšetření krve
Zhruba měsíc po první prohlídce budete muset podstoupit vyšetření krve, díky kterému se zjistí vaše krevní skupina a zda netrpíte nějakými nemocemi (např. HIV/Aids, syfilis, žloutenka typu B atd.). Vyšetření krevního obrazu se opakuje ještě zhruba ve 36. týdnu.

Ultrazvukové vyšetření
Ženy podstupují také pravidelné docházení na ultrazvuk v těhotenství. Na základě ultrazvuku lze zjistit počet embryí, jejich uloženi stáří. Vyšetření je bezbolestné a nijak neškodí ani miminku. Každá žena by ho měla podstoupit minimálně třikrát a v případě komplikací nebo potřeby i vícekrát.

Screening
Screeningové vyšetření v těhotenství se provádí kvůli zjištění Downova syndromu nebo dalších chromozomálních vad plod. Screening se provádí:

u starších matek, neboť s věkem stoupá riziko vzniku nějakého závažného onemocnění
na základě ultrazvukového nálezu v 11. - 14. týdnu těhotenství
kvůli zvýšené hladině těhotenských hormonů v krvi matky

Měření EKG
Vyšetření EKG v těhotenství musí podstoupit každá těhotná. Je to z toho důvodu, aby se včas odhalily případné patologické stavy, které byly doposud skryté. EKG se provádí také kvůli možnosti, že bude zapotřebí během komplikací celková anestezie. Díky tomuto vyšetření bude mít lékař přehled o elektrické aktivitě vašeho srdce.

Těhotenská cukrovka
Jelikož je během těhotenství na tělo ženy kladeny poměrně vysoké nároky, je nutné, aby každá maminka mezi 24. - 28. týdnem podstoupila vyšetření v těhotenství. Na základě výsledku se zjistí, zda u ženy vznikla porucha látkové výměny a tedy tzv. těhotenská cukrovka.

Tagy: ekg v těhotenství | těhotenská cukrovka | ultrazvuk v těhotenství | vyšetření v těhotenství

Čtěte na Rodičům

Komentáře