Zimní sporty v těhotenství

Datum publikace: 31.01.2014

Kategorie: Těhotenství | Zdraví a výživa | Zajímavosti ze světa těhulek | Zdraví v těhotenství

Letošní zima sice zatím mnoho sněhu nenadělila, ale i tak je možné téměř na všech sjezdovkách v našich horách lyžovat. Zimní radovánky jsou pro rodiny s dětmi ideální náplní na jarní prázdniny a víkendy. Ale co vy, můžete lyžovat, pokud jste těhotná?

Hned zkraje si řekněme, že na tuto otázku není snadné jednoznačně odpovědět. Je však jasné, že zejména sjezdové lyžování a snowboarding nejsou gravi joga. Ačkoliv lyžování jako takové nemůže plod nijak ovlivnit. Naopak pád, který si na lyžích můžete přivodit, může být pro miminko fatální. I nevinné pády, po kterých byste normálně pouze oklepala sníh a jela dál, mohou u těhotné ženy vyvolat krvácení, odloučení placenty a v nejhorším případově i předčasný porod nebo dokonce potrat. A to, i pokud jste výborná lyžařka. Nikdy nevíte, s kým se na sjezdovce setkáte, pád totiž nemusíte vůbec zavinit sama. Na druhou stranu se setkáte i s názorem, že zejména v prvním trimestru je lyžování možné. Samozřejmě za podmínky, že vaše těhotenství probíhá fyziologicky. Je však třeba počítat se změnou těžiště a i se zvýšeným pudem sebezáchovy, který na lyžích či snowboardu často potlačujeme.

Lyzovani v tehotenstvi

Běžkování

Běžkování je považováno za jeden z nejkomplexnějších a nejzdravějších sportů. Pokud jste také fanynkou bílé stopy, nemusíte se své záliby vzdávat ani v těhotenství. Obecně se vhodné sportovní aktivity pro těhotné ženy vymezují pohybem na čerstvém vzduchu s vyváženou námahou svalových skupin, který probíhá v aerobním režimu. Dle této rovnice je zřejmé, že běžkování lze jen doporučit. Vhodné je sledovat tepovou frekvenci a samozřejmě nepodcenit oblečení, abyste neprochladla. Běžkování navíc můžete provozovat poměrně dlouhou dobu, do konce druhého trimestru bez problémů. Opět je ale třeba vyvarovat se pádu, takže volte trasy bez náročných sjezdů. Naše kolegyně Pavla má jednou nadšenou běžkařku ve svém okolí „Mám kamarádku, která ještě v sedmém měsíci projížděla jizerské hory na běžkách. Naprosto bez problému, nebála se klasiky ani skatu. Posteskla si snad jen nad tím, že si po cestě nemůže dát grog“.

Turistika

Pokud vyrazíte na dovolenou s rodinou a lyžování se bojíte, nebo Vám není doporučeno, nevěste hlavu. I takový týden například v Itálii Vám udělá dobře, i když si žádnou sjezdovku nesjedete. Pokud Vám vyjde počasí, můžete se procházet na horském vzduchu, ideálně i na sluníčku. Odpočinete si, nemusíte se starat o domácnost a jste na blízku své rodině.

Než se vydáte do stopy na sjezdovku, zvažte své psychické i fyzické síly. Vždy u sebe mějte telefon a ideálně se před první výpravou poraďte se svým gynekologem.

Zdroj foto: Profimedia.cz

Tagy: Lyžování v těhotenství | zimní sporty v těhotenství

Komentáře