Crohnova choroba: Je dědičná?

Datum publikace: 30.09.2020

Kategorie: Zdraví a výživa | Zdraví

Crohnova choroba či Crohnova nemoc je zánětlivé onemocnění trávicího traktu. Zánět, který bývá chronický, se nejčastěji objevuje v posledním úseku tenkého střeva před jeho přechodem do střeva tlustého. Postihnout ale může jakoukoliv část trávicího traktu. Co Crohnovu chorobu způsobuje a jak moc je na vině genetika?

Crohnova choroba ve světě

Crohnova choroba nese název po americkém gastroenterologovi, který ji v roce 1932 diagnostikoval u několika pacientů. Zánětlivá onemocnění střev ale byla popsána již v 17. století, Crohnova choroba doprovází lidstvo tedy velmi dlouho. Přesto toho o ní stále moc nevíme. Podle nejnovějších poznatků se jedná o nemoc, která postihuje zejména rozvinuté země. Zatímco v Africe, Asii či Jižní Americe se její případy objevují ojediněle, v Severní Americe a Evropě trpí touto chorobou až tři lidé z tisíce.


Příčiny Crohnovy choroby

Dodnes není bohužel jasné, co za vznikem této nemoci stojí. S největší pravděpodobností se bude jednat o kombinaci několika faktorů. Příčinou jsou bakteriální vlivy a nedostatečná imunita, svůj podíl viny ale nese také životní styl a zejména stravovací návyky. Na poslední zmíněný faktor ukazuje zejména fakt, že se choroba vyskytuje mnohem více v rozvinutých zemích. S velkou pravděpodobností je její výskyt spojen se složením stravy typickým pro tyto oblasti, tedy stravy bohaté na rafinovaný cukr, stabilizátory či ztužený tuk. Proto je často doporučována při Crohnově chorobě dieta. Výzkumy ale také ukazují, že ani kombinace výše zmíněných faktorů nemusí ještě nutně vést ke vzniku nemoci. Pokud se však všechny tyto faktory potkají v těle člověka s genetickou predispozicí, je velmi pravděpodobné, že u něj Crohnova choroba vypukne.


Dědičnost Crohnovy choroby

Ačkoliv nejsou přesné příčiny vzniku Crohnovy choroby dosud známé, je téměř jisté, že je choroba geneticky podmíněna. Pacienti, u kterých byla diagnostikována, ji ve většině případů měli v rodinné anamnéze. Je až 4× větší pravděpodobnost výskytu Crohnovy choroby u dětí páru, kde se choroba již vyskytuje. Crohnova choroba ale naštěstí těhotenství nijak negativně ovlivnit nemusí, pravděpodobnost komplikací je u pacientek s Crohnovou chorobu stejná jako u pacientek bez ní. O dědičnosti této choroby vypovídá také fakt, že jednou z příčin jejího vzniku může být rovněž vrozená snížená imunita. Velmi často se u pacientů s Crohnovou chorobu diagnostikovala narušená sekrece cytokinů, které mají vliv na správnou imunitní odezvu organismu. Svou úlohu mohou sehrát také geny, které oslabují schopnost těla eliminovat invazivní bakterie.


Existuje účinná prevence Crohnovy choroby?

Není jasné, jak velkou úlohu sehrává právě životní styl, stravovací návyky a také životní prostředí, ve kterém se pohybujeme. V době, kdy ještě nedokážeme přesně určit příčinu Crohnovy choroby, je těžké najít jednoznačnou prevenci. Naštěstí je ale k dispozici několik prostředků, které mohou riziko výskytu nemoci snížit, případně usnadnit její průběh a léčbu. Velmi důležité je zajistit ve svém těle zdravé střevní prostředí a podpořit střevní mikroflóru. S tím vším vám může pomoci Chioská masticha. Masticha a účinky jejího užívání při Crohnově chorobě byly podrobeny hned několika věděckým výzkumům a studiím. V nich byly prokázány protizánětlivé a antibakteriální účinky této léčivé pryskyřice a zároveň se zjistilo výrazné zlepšení stavu pacientů, kterým byla Chioská masticha podávána. Tento doplněk stravy tak může být užitečným a blahodárným pomocníkem při mnoha potížích trávicího traktu jakými jsou nejen Crohnova choroba, ale také například infekce bakterií Helicobacter Pylori, pálení žáhy, žaludeční vředy a mnoho dalších.

foto zdroj: pexels.com

Komentáře