Jak se vyhnout zánětu močových cest?

Datum publikace: 15.09.2014

Kategorie: Maminky a tatínkové | Zdravá výživa | Zdraví

Chladné počasí se neúprosně blíží a s ním i řada nemocí. Jedním z nich je zánět močových cest, který patří mezi nejnepříjemnější bakteriální onemocnění. Jak se však tomuto onemocnění vyvarovat? Pak si přečtěte tento článek.

Co je to zánět močových cest?
Zánět močových cest je běžné onemocnění, které se dá celkem dobře léčit. Jeho zákeřnost však spočívá v tom, že když se jednou objeví, má pak tendenci se neustále vracet. Do zánětu močových cest patří zánět dolních močových cest neboli zánět močového měchýře (cystitida) a zánět horních močových cest neboli zánět ledvin (pyelonefritida).

Nejčastější příčinou vzniku infekce je bakterie Escherichia coli, která po většinu času není nijak nebezpečná, neboť se běžně vyskytuje v lidském střevě, ale způsobuje problémy pokud se dostane mimo střevo do močových cest.

Příznaky zánětu
• bolest v podbřišku
• časté močení
• pálení a řezání při močení
• zakalená moč
• krev v moči
• nevolnost

V pokročilejším stádiu zánětu se může objevit i vyšší tělesná teplota, třesavka, červeně zbarvená moč, výtok z pochvy či bolest zad.

Na zánět trpí hlavně ženy
Zánětem močových cest bývají převážně postiženy ženy. Někdy je infekce močových cest označována jako ženská choroba. Je to dáno fyziologií pohlavních orgánů. Ženy trpí touto chorobou více než muži, protože jejich močová trubice je kratší a tudíž se do ní bakterie z konečníku dostanou snadněji. Muži tímto onemocněním trpí většinou po prodělaných operacích, při kterých jim byla zavedena cévka.

Jak zánětu předejít?
Zánět močových cest je takovým onemocněním, které dokáže znepříjemnit život. Existují však způsoby, jak těmto potížím lze preventivně předcházet a tím snížit riziko vzniku zánětu.

5 tipů, jak zánětu předejít:

1. Důkladná hygiena po vykonání potřeby – každý člověk by měl dodržovat důkladnou hygienu hlavně po vykonání velké potřeby, intimní partie by se měli vždy otírat směrem odpředu dozadu, aby se předešlo přenosu bakterií do močové trubice.
2. Hygiena před a po pohlavním styku – riziko vzniku zánětu se snižuje, pokud dodržujete hygienu před pohlavním stykem a také před i po pohlavním styku pravidelně vyprázdníte močový měchýř, díky tomuto vyprázdnění se odplaví mnohé bakterie, které mohou být podnětem ke vzniku zánětu, kromě pravidelného močení je nutné dodržovat důkladnou hygienu.
3. Dostatečný přísun tekutin – každý člověk by měl denně vypít alespoň 1 – 1,5 litru tekutin, ženy trpící opakovanými záněty by měly vypít i více, díky dostatečnému příjmu tekutin zajistíme pravidelné vyprazdňování močového měchýře, díky kterému se odplavují i různé bakterie, tekutiny by se měly doplňovat v průběhu celého dne.
4. Pravidelná konzumace brusinek – při konzumaci brusinek v jakékoliv formě dodáváme svému tělu dostatečné množství PAC, který je v brusinkách obsažen, doporučená denní dávka by měla činit u sušených brusinek 30 g a u čerstvých amerických brusinek 375 ml.
5. Doplnění vitaminu C – kromě brusinek je důležité doplňovat také vitamin C, tento vitamin se vylučuje pouze močí, kterou zkyseluje, a tak vytváří nepříznivé prostředí pro množení bakterie E.Coli.

Pokud se u vás projeví příznaky zánětu močových cest, je nutné neprodleně navštívit vašeho lékaře, který onemocnění potvrdí a nasadí léčbu pomocí antibiotik.

Tagy: časté močení | infekce močových cest | pálení při močení | urologické problémy | zánět močových cest

Komentáře