Jak vybrat dioptrické brýle?

Datum publikace: 31.07.2014

Kategorie: Novinky na trhu | Předškoláci | Školáci | Maminky a tatínkové | Zdraví

Výběr vhodných dioptrických brýlí není vůbec jednoduchý proces. Výrobců této zrakové pomůcky je nepřeberné množství a výrobků na trhu ještě více. Není tedy vůbec složité si představit, že neinformovaný zákazník lehce ztratí v nabídce dioptrických brýlí orientaci či si koupí nesprávných obrouček uškodí. Dioptrické brýle jsou ryze individuální pomůckou na míru, která stojí na konci poměrně dlouhého procesu výběru.

Cílem tohoto článku je poskytnout základní orientaci v problematice výběru vhodných dioptrických brýlí a nastínit možnosti, podle kterých svoji volbu řídit. Je důležité si uvědomit, že dioptrické brýle ztělesňují naši osobnost a mohou výrazným způsobem ovlivnit náš vzhled. Je proto důležité jejich výběr nepodceňovat, řídit se určitými zásadami a zcela jistě využít služby specialisty, který rovněž s výběrem vhodných obrub či brýlových čoček poradí.

Dioptrické brýle vybírejte v klidu a s rozvahou

Již v úvodu jsme zmínili, že je nutné při výběru postupovat dle určitých zásad, parametrů či předpokladů. Je vhodné mít před samotným výběrem obecnou představu o věku, pohlaví a velikosti či druhu oční vady, jíž budou nové dioptrické brýle korigovat. V neposlední řadě je při výběru obrub určující tvar a velikost našeho obličeje.

Podstatnou roli hraje skutečnost, zda jste krátkozrací či dalekozrací. Trpíte-li oční vadou zvanou krátkozrakost, neboli vidíte špatně na dálku, budete s největší pravděpodobností potřebovat dioptrické brýle každý den. Naopak lidé, kteří vidí špatně na blízko, neboli jsou dalekozrací, využijí brýle při práci či na čtení.

Další častou vrozenou vadou zraku, která vyžaduje korekci brýlemi je astigmatismus. Tento se vyznačuje celkově rozostřeným obrazem bez ohledu na vzdálenost. Nošení dioptrických brýlí s astigmatickou korekcí sníží únavu očí a umožní pohodlnější práci, relaxaci či řízení automobilu za horších světelných podmínek.

Po dosažení určitého věku potřebuje dioptrické brýle téměř každý, jelikož oko přirozeně ztrácí schopnost zaostřovat do blízka. Tento proces přirozené degenerace oční čočky je známý jako presbyopie. Multifokální brýle mohou tuto vadu účinně odstranit a umožnit Vám opět ostré vidění do všech vzdáleností. Multifokální skla řeší nejen problém brýlí na čtení (presbyopii), ale mohou korigovat i vrozené oční vady.

Základní parametry obrub

Vhodně vybraná brýlová obruba dokáže zdůraznit přednosti. Vybírejte obruby vhodné k tvaru obličeje. Horní část rámu brýlové obruby by neměla přesahovat linii obočí. Stejně tak by se její spodní část neměla dotýkat tváře. Rovněž bychom při výběru měli dbát, aby nové brýle nebyly širší než lícní kosti.

Kovové obruby umožňují lehké úpravy sedýlek, ovšem při výběru plastových obrub je možnost úprav velmi malá, proto musí brýle ke kořenu nosu doléhat zcela přesně. Je dobré rovněž vědět, kolik dioptrií se bude do obruby zabrušovat, jelikož veliké množství může výrazným způsobem změnit tvar brýlí. Z výše uvedených důvodů je vhodné při výběru využít služby specialisty a veškeré vybrané obruby důkladně vyzkoušet.

Obecně rozlišujeme 3 druhy obrub

Celorámové obruby mají rám po celém obvodu brýlového skla. Často se jedná o jediný typ, do kterého jde vsadit skleněná čočka. Výhodou této obruby je pevná a silná konstrukce, vysoká odolnost a rovněž vynikající uchycení čočky. Tento typ rámu efektně skryje i silnější skla. Mezi nedostatky patří ohraničení zorného pole, vyšší hmotnost a nápadnost.

Polorámové obruby se vyznačují konstrukcí rámu, kde chybí horní nebo dolní část očnice. Brýlová čočka je uchycena pomocí nylonu, který zapadá do vyfrézované drážky. Výhodou tohoto typu obruby je větší decentnost a nižší váha. Rovněž i vyšší pevnost než např. vrtané obroučky. Jedná se určitý mezityp celorámových a vrtaných obrub.

Vrtané (bezobroučkové) obruby jsou lehké, decentní a nenápadné. Výhodou je rovněž neohraničené zorné pole. Naopak nevýhodou je křehkost a náchylnost k deformacím konstrukce. U tohoto typu obrub se vyplatí je sundávat či nandávat obouruč a ukládat do pevného pouzdra.

Jaké brýlové čočky?

Při výběru brýlových čoček je určujícím kritériem použitý materiál. Čočky můžeme vybírat buď skleněné, nebo plastové. Skleněné čočky jsou vysoce odolné proti poškrábání a také s nimi lze docílit nejvýraznějšího efektu při ztenčování. Jejich nevýhodou bývá vyšší hmotnost a rovněž možnost rozbití, jež může v extrémních případech vyústit v poškození oka.

Zdaleka nejpoužívanější brýlové čočky jsou však vyrobeny z plastu. Tato možnost je u zákazníků velice oblíbená díky kombinaci mnoha pozitivních vlastností, jako nízká váha, lepší UV filtrace a téměř nemožnosti plastové čočky rozbít. Je však nutné zdůraznit, že plast je náchylný k poškrábání a vyžaduje speciální péči, jelikož poškození povrchu nelze opravit.

Dalším kritériem pro výběr správné brýlové čočky je činnost, při které mají být brýle užívány. Zde je možné vybírat mezi jednoohniskovými čočkami pro zákazníky, kteří potřebují brýle pouze na dálku či ke čtení, a mezi speciálními bifokálními či multifokálními čočkami pro ty, kteří již potřebují různé dioptrie na různé pohledové vzdálenosti. Rovněž je možné za příplatek volit antireflexní povrch či zabarvovací čočky.

Závěrem

Z výše uvedeného je patrné, že výběr dioptrických brýlí není zcela jednoduchý. Jedná se totiž o individuální pomůcku vyrobenou na míru, proto nelze dioptrické brýle vypůjčit nebo koupit již hotové. K zajištění plné spokojenosti je důležité věnovat nákupu dostatek času, aby vynaložené prostředky splnily svůj účel po zdravotní i estetické stránce.

Při výběru vhodných obrub i brýlových čoček je nezbytné využít služby specialisty, jímž je v případě nákupu brýlí optik. Plzeň je sídlem celé řady vhodně vybavených specialistů, ať privátního či veřejného sektoru. Pouze optometrista, ať již oční lékař či optik, zajistí měření hodnot Vašeho zraku a rovněž pomůže najít nejvhodnější řešení. Zcela na závěr je vhodné podotknout, že obdobná procedura by měla provázet výběr i pro nové sluneční brýle či kontaktní čočky.

Tagy: astigmatismus | dalekozrakost | dioptrické brýle | krátkozrakost | optik Plzeň | plastové čočky | presbyopie | skleněné čočky

Komentáře