Jaké látky by neměly chybět budoucím maminkám

Jaké vitamíny a minerály potřebují budoucí maminky?

Datum publikace: 02.06.2015

Kategorie: Těhotenství | Zdraví v těhotenství | Zdravá výživa | Zdraví

Čekáte miminko? Nezapomínejte na to, že v období těhotenství má ženské tělo zvýšenou potřebu vitamínů, minerálů a dalších látek. Které to jsou? Co může způsobit jejich nedostatek? A stačí k pokrytí doporučené denní dávky těchto důležitých živin pestrá strava?

Kyselina listová předchází
VVV Jedním z esenciálních vitamínů v období těhotenství je vitamín B9, známý spíše jako kyselina listová. Tato živina je důležitá především pro správný vývoj plodu. Konzumace potravin bohatých na kyselinu listovou (přirozeným zdrojem kyseliny listové je listová zelenina, například hlávkový salát nebo špenát, brokolice a luštěnin) a pomáhá předcházet vrozeným vývojovým vadám (VVV). Nejvyšší potřebu kyseliny listové má plod v prvním trimestru těhotenství.

Zelenina, především listová, by neměla chybět v jídelníčku každé budoucí maminky

Železo by nemělo chybět
Další skupinou potravin, které by neměly v jídelníčku těhotné ženy chybět, jsou ty s vysokým obsahem železa. Železo je potřebné jak pro svůj správný vývoj dítěte (například pro tvorbu svalů), tak pro jeho maminku. Deficit železa způsobuje chudokrevnost neboli anémii. Anemické ženy trápí zvýšená únava a celková slabost, která může vést i k mdlobám. Bohatým zdrojem železa je především červené maso, ale také ryby, vejce, fazole a celozrnné výrobky. Přísun železa se doporučuje zvýšit od 4. měsíce těhotenství.

Nezapomínejte na vápník
Vápník je nezbytný pro stavbu kostí a zubů plodu, stejně jako pro zdraví matky. Pokud maminka nedbá na dostatečný přísun vápníku, dítě si ho bere z jejích kostí, což pro ni znamená zvýšené riziko zdravotních problémů v budoucnu (například osteoporóza). Potřeba tohoto prvku se během těhotenství zvyšuje na dvojnásobek. Vápník obsahují především mléčné výrobky (ideálními potravinami pro těhotné jsou zakysané mléčné výrobky a nízkotučné sýry), ale také některé zeleninové druhy, například kedlubny a brokolice.

Co by dále nemělo chybět
Neméně důležitými látkami pro budoucí maminky jsou vitamín C (nezbytný pro růst všech tkání), hořčík (nedostatek hořčíku se projevuje křečemi, je s ním spojeno riziko předčasných děložních stahů, a dokonce i funkce placenty), jód (podporující správnou funkci štítné žlázy, na kterou jsou v těhotenství kladeny zvýšené nároky) a zinek (jeho nedostatek je spojen s rizikem nedonošení dítěte a nízké porodní váhy). Protože v těhotenství trápí ženy často zácpa, je rovněž dobré zvýšit příjem vlákniny, která pomáhá tomuto problému účinně předcházet. Výborným zdrojem rozpustné vlákniny jsou například semena indického jitrocele obsahující Psyllium, která příznivě ovlivňují zažívání a nejsou návyková.

Stačí správně jíst?
Pestrá strava bohatá na všechny důležité vitamíny a minerály je jedním ze základních pilířů zdraví budoucí maminky i zdárného vývoje plodu. Vzhledem k tomu, že potřeba některých z těchto látek je skutečně velmi vysoká, odborníci doporučují užívat ještě doplňky stravy určené pro těhotné a kojící ženy. To je důležité zejména u žen, které jsou vegetariánky, veganky, nebo drží speciální dietu. Vitamíny pro děti a maminky v tabletách lze však doporučit i ženám, které jedí plnohodnotnou stravu, neboť dbát na to, abychom každý den splnili doporučenou denní dávku (DDD) všech důležitých živin, může být poněkud náročné. Užívání preparátů s komplexním obsahem vitamínů a minerálů je v tomto ohledu velmi pohodlné, neboť nám dává jistotu, že nám nic důležitého nechybí.

Odborníci doporučují užívat doplňky stravy určené pro těhotné a kojící ženy

Náš tip: Zdrojem vitamínů jsou i těhotenské čaje vyrobené ze směsi ovoce a léčivých bylin, které příznivě ovlivňují průběh těhotenství, a dokážou zmírňovat některé těhotenské neduhy.

Tagy: těhotenské čaje | vitamíny pro děti a maminky

Čtěte na Rodičům

Komentáře