Dětská oční péče

Nezavírejte oči před dětskou oční péčí!

Datum publikace: 19.12.2014

Kategorie: Předškoláci | Školáci | Maminky a tatínkové | Zdraví

Zrak je naším nejdůležitějším smyslem, kterým vnímáme více než 80% veškerých informací z okolního prostředí. Bohužel počet zrakově postižených dětí každým rokem stoupá, a zároveň s tím v Praze klesá dostupnost oční péče.

Na vyšetření si počkáte
Kdo má dítě s oční vadou nebo s podezřením na oční vadu, dobře ví, že je v Praze nedostatek dětských očních lékařů. Pokud pediatr (nejčastěji v rámci preventivní prohlídky) pojme u dítěte podezření na oční vadu a chce poslat pacienta předškolního věku na odborné vyšetření do ordinace očního lékaře, průměrná čekací doba se pohybuje kolem 6 měsíců.
Některá zdravotnická zařízení navíc dětské pacienty z důvodu naplněné kapacity již vůbec nepřijímají. Důvod? Zdravotní pojišťovny mají nedostatek smluv s ambulantními zařízeními věnujícími se dětské oční péči.

Následky zpožděné léčby. Důsledky?
S trochou nadsázky výše zmíněné v praxi znamená, že kvůli byrokracii může naše dítě zbytečně trpět celoživotním handicapem. U očních vad podobně jako u ostatních zdravotních problémů totiž platí, že čím dříve je léčba zahájena, tím vyšší je její úspěšnost.
Pokud nejsou oční vady u dětí včas zachyceny, může dojít k rozvoji tupozrakosti a šilhání, někdy v důsledku zpožděné léčby dokonce dochází k až úplné ztrátě zrakové ostrosti.
Neméně rizikovou skupinu dětských pacientů představují kojenci s neprůchodnými slznými kanálky, kteří rovněž potřebují včasné poskytnutí péče. Pokud totiž není kojenec včas léčen, situace si vyžádá zhoršení stavu, kdy je nevyhnutelný operační zákrok v oku.

Myslete na zdraví našich dětí
Protože obtížně dostupná dětská oční péče má za následek zvýšené riziko vzniku očních problémů u dětí, vznikla petice požadující rozšíření pražské sítě.
K petici adresované pražskému magistrátu se zatím oficiálně připojila pětina z celkem 79 zdravotnických zařízení, v nichž v současnosti pracuje dohromady 243 očních lékařů.
Myslete na zdraví našich dětí a podpořte petici na podporu rozšíření poskytovatelů dětské oční péče v hlavním městě i Vy.

Zdroj foto: Freeimages.com

Tagy: Dětská oční péče | dětský oční lékař

Čtěte na Rodičům

Komentáře