Dýchejte ten správný vzduch

Nízká vlhkost podporuje zdravotní problémy

Datum publikace: 03.12.2015

Kategorie: Novinky na trhu | Bydlení | Vývoj dítěte | Zdraví

S příchodem zimního období začneme topit, méně větráme a různými způsoby se snažíme udržet v místnosti stabilní teplo. Má to ale jednu nevýhodu. Ohřívaný vzduch vysušuje místnosti natolik, že to našemu zdraví nemusí prospívat. Nepříjemné situace zažívají třeba maminky s dětmi, které začnou trpět respiračním onemocněním. Řeší se to následně tím, že se umístí na topení voda s miskou nebo mokrá utěrka. Možná účinné opatření, ale krátkodobé, nepraktické a hlavně nedostatečné.

Na českém trhu najdeme kvalitní zvlhčovače vzduchu například od české značky Airbi, které jsou vhodné jak pro domácnosti, tak kanceláře. Zvlhčovače umí regulovat v místnosti stav vlhkosti, který je pro pobyt a práci optimální. Běžná vlhkost v místnosti je 40 až 60 procent, ale v zimním období klesá až pod 20 procent. V tomto prostředí si libují různé bakterie, viry a také výkaly roztočů, které se dostávají do plic a snižují naší obranyschopnost.

Sníženou vlhkost vzduchu poznáme lehce podle nepříjemných prvních příznaků jako je suchý, dráždivý kašel a popraskané rty. Věděli jste, že suchý vzduch může poškodit také elektroniku? Suchý vzduch totiž podporuje vznik statické elektřiny, které přístroje s jemnou mechanikou mohou vážně poškodit. Většina hudebníků také ví, co udělá suchý vzduch s dřevěnými hudebními nástroji. V ohrožení jsou ale i další věci vyrobené ze dřeva, podlahy, starožitnosti i obrazy.

Svěží domácnost

Technologické možnosti

Pokud se rozhodnete účinně bránit proti vlhkosti, máte u některých značek (např. Stadler Form) na výběr z několika technologií pro zvlhčování vzduchu.

Přirozené odpařování vzduchu

Jednoduchý princip na bázi odpařování vody v přírodě. Zvlhčovač funguje tak, že papírový filtr nasákne vodou a ventilátor postupně odpařuje vodu do ovzduší. Velkou výhodou je velmi nízká spotřeba energie a tichý provoz. Nevýhodou to, že papírové filtry se musí měnit podle toho, jakou používáme vodu a jak často zvlhčovač používáme.

Šíření vlhkosti ultrazvukem

Tento tip zvlhčovače je opatřený vibrující membránu, která za pomoci ultrazvuku rozkládá vodu na malé kapky, které se za pomoci ventilátoru rozptylují do ovzduší jako jemná pára. Ultrazvukové zvlhčovače přesto, že mají nízkou spotřebu energie, jsou dostatečně výkonné. Během procesu zvlhčení, unikají do ovzduší minerální látky. Z toho důvodu je nutné, aby tyto přístroje obsahovaly vodní filtry.

Teplé odpařování

Během této technologie se voda v přístroji ohřívá, až vznikne vodní pára. Než se pára dostane do místnosti, zbaví se veškerých nečistot, které může obsahovat. Během používání dochází k zanesení topných částic vodním kamenem, což vyžaduje pravidelnou údržbu. Pro domácnosti představuje vyšší energetickou náročnost.

Pračka vzduchu

Moderní technologie umožňuje již vlhkost vzduchu v kombinaci čištění a zvlhčování vzduchu, který funguje na podobném principu jako studené odpařování. Zvlhčovač obsahuje speciální disky, které nabírají vodu. Ventilátor následně vhání vzduch přes navlhčené disky, které jsou neustále v pohybu. Tato jednoduše řečeno pračka vzduchu je vysoce výkonná s nízkou spotřebou energie.

Parní zvlhčovač FRED

Bonusové funkce zvlhčovačů

Jedná se například o unikátní plasmový systém, který chrání naše zdraví. Výhodné hlavně pro astmatiky. Přístroje, které jsou vybavené tímto systémem doslova útočí na viry, které jsou obsažené v suchém vzduchu. Aktivně je ničí a brání vlivu na lidský organismus. Plasmový systém pracuje na bázi pozitivních (+) a negativních (-) iontů, které působí v celém prostoru a podílejí s na zničení především virů.

Ionizace ovzduší působí na lidský organismus jako balzám. Významně zlepšuje nejen kvalitu ovzduší v místnosti, ale hlavně významně ovlivňuje naše zdraví. Mohou za to atomy, které získaly nebo ztratily elektron. Ionty bez elektronu jsou kladné a naopak, ionty, které obsahují elektron, jsou záporné. Tento fyzikální jev se projevuje převážně v otevřených prostorách, kde se nachází ionizované částice vzduchu. Naopak ve městech a v uzavřených, špatně větraných místnostech je koncentrace záporných iontů nízká.

Koncentrace záporných iontů v různých lokalitách:

vzduch v městském bytě 50-100 iontů/cm3
vzduch na ulici ve městě 100-500 iontů/cm3
vzduch v lese nebo u moře 1 000-5 000 iontů/cm3
vzduch u vodopádů 10 000-50 000 iontů/cm3
vzduch po bouřce 10 000-50 000 iontů/cm

Co pouhým okem nevidíme, ale dobře cítíme, je to, že při vysoké koncentraci kladných iontů dochází k jejich vnikání do plic. Následně se dostanou do krve a organismu, kde vyvolávají nepříznivé reakce. Ionizátory pomáhají zlepšovat náladu, uvolňují deprese a zlepšují stav pokožky.

Tagy: astma | kašel | nízká vlhkost | ultrazvukový zvlhčovač | zdravé dýchání | zvlhčovač vzduchu

Čtěte na Rodičům

Komentáře