Pravidelné návštěvy zubní ordinace se vyplatí

Datum publikace: 09.09.2016

Kategorie: Rodiče a děti | Zdraví

Čistit zuby dvakrát denně dvě minuty a pravidelně, ideálně dvakrát ročně chodit na preventivní zubařské prohlídky – všichni základ péče o zuby známe. Ne vždy ho však dodržujeme, a to bohužel ani u vlastních dětí. Děláme velkou chybu!

Než si děti zvyknou na čištění zoubků, bývá to někdy náročné. V takových případech jsou pak rodiče rádi, že kartáčkem rychle mihnou kolem všech zubů vzpouzejícího se potomka, než by se soustředili na kvalitu. Je to boj, ale nutný a věřte, že když vytrváte, za pár dní či týdnů už bude čištění zoubků probíhat v pohodě.

První prohlídky bez nepříjemných zákroků

Možná vás překvapí, že první návštěva zubního lékaře by měla proběhnout hned o prořezání prvního zoubku, takže někdy okolo šesti měsíců věku dítěte. Další by měla následovat přibližně za půl roku – po prořezání prvních stoliček, a poté by měl zubař vidět dětský chrup, jakmile je kompletní. Většinou máme tendenci věci, které nehoří, odkládat na neurčito. To se ale v tomto případě nemusí nevyplatit, protože když u dítěte zanedbáme zubní kaz, tak bude mít dítě první setkání se zubařským křeslem spojené s bolestí. Takže se pak nelze divit, že se bude zubařů bát. Ještě horší, jak dítěti zcela jistě strach navodit, je ho zubaři strašit. „Když si nebudeš čistit zuby, půjdeme k paní zubařce a ta ti všechny zkažené zoubky vytrhne.“ Tak takové věty si zakažte, i když se vám při bitvě se zubním kartáčkem derou na jazyk.

Návštěva zubaře by měla být věcí samozřejmou a dítě by si mělo od útlého věku zvyknout, že se tam zkrátka čas od času zajít musí. A že si lékař většinou zoubky jen prohlédne. Nejlepší je spojit preventivní kontrolu chrupu celé rodiny, aby dítě vidělo, že vy také nemáte se zubařem žádný problém. Navíc vám preventivní péče, i kdybyste ji měli platit, může ušetřit do budoucna opravdu hodně peněz.

Rodinný výlet za prevencí

V dnešní době bývá problém najít ordinaci, kde vás vezmou do péče, natož vícečlennou rodinu s dětmi. Naštěstí ale existují dentální kliniky, kam může chodit celá rodina, protože zaměstnávají odborníky na péči jak o dospělé, tak i o děti. Jednou z takových míst je pražská Klinika Dr. Stuchlíka. Najdete zde tým špičkových lékařů pracujících v příjemném prostředí a s těmi nejmodernějšími přístroji.

Tým MUDr. Jana Stuchlíka se soustředí právě na prevenci potíží s chrupem, a proto mezi svými pacienty vítá právě ty nejmenší. Dovede si poradit i s nespolupracujícímí dětmi, tedy takovými, které mají z ošetření veliký strach ať už z důvodu neznalosti, nebo následkem nepříjemného zážitku. Preventivní péče od nejútlejšího věku se zaměřuje na dobré prořezávání zubů, správný vývoj čelistí, zlozvyky a včasné nalezení případných defektů.

Nepodceňujte preventivní prohlídky

Zubní kazy u dětí jsou velice časté, a to z několika důvodů. Jedním z nich je nepravidelné a nedůsledné čištění mléčných zoubků. Někteří rodiče se dokonce domnívají, že u dětí není kaz tolik na závadu, když zub stejně vypadne. Dalším důvodem je velké množství sladkostí a sladkých nápojů, zvlášť, pokud je děti dlouze pijí z kojeneckých lahví se savičkou. Poměrně neznámým faktem je, že bakterie způsobující zubní kaz se přenáší z osoby na osobu. Takže pokud má zubní kaz například maminka, která dítěti ochutnává jídlo, je dost pravděpodobné, že se bakterie dostanou i do úst dítěte. Stejně rizikové je třeba dojídání po sourozencích či kamarádech. Při preventivní prohlídce na dentální klinice Dr. Stuchlíka jsou zubní kazy rozpoznány pomocí tzv. bite-wing snímku, a to už v té nejranější fázi, kdy kaz ještě není viditelný okem.

Bite-wing snímky se samozřejmě používají i při preventivní prohlídce dospělých. Další metodou je panaromatický snímek, který se provádí zpravidla při první návštěvě a pak přibližně jednou za dva roky. Díky němu získá lékař přehled o celkovém stavu chrupu a dokonce lze s jeho pomocí objevit i případné cysty či nádory kosti. Preventivní zubní prohlídka tak slouží i jako onkologická prevence.

Podceňovat preventivní prohlídky se opravdu nevyplácí v žádném oboru. To, že při jejím zanedbání v případě chrupu nehrozí nic víc než jen další plomba, je opravdu mylná představa. Dbejte proto na pravidelné čištění zubů a pravidelné preventivní prohlídky svých dětí.

Tagy: péče o zuby | preventivní prohlídka | zubař | zubní lékař

Čtěte na Rodičům

Komentáře