9 týdenní dítě pije stále méně a méně UM

ditulinek
13.05.2012

Dobrý den,máme 9-ti týdenní holčičku,porodní váha 3,24kg,spadla na 2,8 kg,při propuštění 2,9kg.V porodnici měla žloutenku a od té doby bojujeme s jídlem.O mléko jsem téměř přišla,takže jsem od počátku na Nutrilonu 1 + dnes se mi podaří odsát max. 200 ml denně. Dosud zatím přibývala, protože jí od počátku na jídlo budíme po 3 hodinách i v noci a nutíme jí něco sníst.Asi před 14 dny to vypadalo, že se to snad začne lepšit. Pila často 90ml nebo 100ml s větším či menším povzbuzováním. Někdy jí to tedy trvalo přes půl hodiny.Na jídlo se sama ale nikdy nehlásí.Je to asi týden, co začla jíst opět méně. Třeba 3x denně vypije jen 70ml a trvá to dlouho, buď u toho usne tak, že jí vůbec nic neprobere (studená žínka, štípání do tvářičky, svilsá poloha, prostě nic) a nebo tu lahvičku začne vytlačovat jazykem a když se nám přeci jen podaří ji tam natlačit,tak ona prostě nepije a jen tak duldá.Kdyby bylo na ní,nemusela by jíst skoro vůbec.Někdy si v noci nevezme nic a je třeba 6-7 hodin bez jídla a ráno vypije stejně málo. Vydrží spát celou noc, teď se nám 3x podařilo ji dát v noci 100ml ve spánku a vypila to během 10 minut,ale to bylo opravdu výjimečné. Za den vypije průměrně tak 640 ml, její současná váha je cca 4,75 kg.I když se stane, že někdy pije hezky, nikdy víc jak 100 ml nevypije, jak kdyby měla v bříšku nějakou odměrku:-) Malá navíc trpěla na zácpu, až teď se zdá , že snad trochu pomohly probiotické kapičky a kaká cca 1x za 2 dny.Jinak dost prdí, dáváme sab simplex několikrát denně. Nepláče, že by měla koliky,ale prdí hodně.Už jsem z toho zoufalá. Malá je jinak spokojená, usměvavá,nepláče skoro vůbec, hraje si.Mám strach, aby dobře prospívala, ale víc jídla do ní nenatlačím a už na to ani nemám sílu. Před každým jídlem mám strach, kolik toho zas vypije.Nevím, jestli třeba nemůže být zaplynovaná a tím pak nemá pocit hladu.Nebo jestli ten Nutrilon hůř tráví? Ublinkne hodně vyjímečně. Nekrká pokaždé. Zvažovali jsme přechod na Bebu sensitive, píše se tam, že rychleji odchází ze žaludku, navíc je na nadýmání, ale nevím, jestli je vhodné měnit UM. Doktor to moc neřeší, že prý dokud něco přibírá, je to ok a máme jí prý do jídla dál nutit. Už jsme z toho ale na zhroucení.Co můžeme ještě udělat? Zvažovali jsme taky dát ji už teď savičku od 3 měsíců, že by to rychleji teklo, ale nevím, zda by to pomohlo, navíc se bojím, že by mohla zlenivět v tahání. Děkuju moc za odpověď

Odpověď

Mgr-Jirina-Mrazkova
16.05.2012

Dobrý večer přeji, určitě bych se pokusila více rozvinout laktaci, i nyní to ještě jde. Zkuste využít Motilium, jehož vedlejším účinkem je zvýšení laktace. V zahraničí je běžně, tento lék primárně určený na zažívací potíže, využíván kojícími matkami a doporučován i lékaři. Dávkování je 3 x 3 tablety denně, poté každý den o 1 tabletu snížit. Samozřejmě pravidelné odsávání elektrickou odsávačkou. Vůbec nepíšete, zda zkoušíte dcerku přikládat k prsům. Protože možnost, jak jí nakrmit je právě u prsu. Lze využít velmi snadno cévku na krmení nedonošených dětí, tuto strčit do dudlíku kojenecké lahve s UM nebo MM a potom při přiložení dítěte k prsu vsunout do úst dítěte i cévku. Dítě pak saje při kojení i to mléko a pěkně se tak dokrmí. Je možné, že by Vám dcerka vypila pak mléka více.

Jinak ten přírůstek na váze se mi zdá OK, proto bych to nehrotila. Čím větší nejistotu a strach máte, tím více této psychické nepohody přenášíte na dítě a to potom ještě méně pije. Pod tlakem se pije těžko. :-)

UM zkuste vyměnit, dcerce nemusí také vůbec chutnat.