Chřipka a nachlazení v zimě útočí na děti i dospělé

Datum publikace: 01.11.2017

Kategorie: Zdraví v těhotenství | Zdraví a bezpečnost miminka | První pomoc | Zdraví

Děti i dospělí se na zimu obvykle těší. Jedná se totiž o dobu dovádění na sněhu i vánočních svátků. Jenže v zimních měsících nám hrozí také určitá rizika, mezi něž patří především chřipka a nachlazení.

Nebezpečí v průběhu zimních měsíců

V zimních měsících je venku často výrazně pod nulou. Proto se už nemůžeme dočkat, až budeme v teple. Uvnitř nám je totiž příjemně, protože se zde topí. Jenže i to má určitý negativní vliv, neboť v místnostech pak bývá suchý vzduch. Výsledkem je narušení sliznice horních cest dýchacích, což usnadňuje práci virům, které se šíří především vzduchem. Není tedy divu, že jsme v zimě častěji nachlazení, anebo dostaneme chřipku.

V první řadě však musíme vyvrátit jeden dosti rozšířený mýtus. Ačkoli jsou totiž obě tato onemocnění způsobována viry, výrazně se liší. Některé příznaky jako bolest hlavy a krku, kašel a rýma, únava či zvýšená teplota jsou společné. Nicméně při chřipce se připojuje i horečka, bolesti svalů a kloubů, malátnost, nechutenství a navíc obvykle trvá déle. Nemusíme tedy zdůrazňovat, že chřipka je daleko nebezpečnějším onemocněním, a to i pro děti.

Nachlazení a chřipka u dětí

Obě nemoci mohou sklátit úplně každého. Chřipka je přitom často opravdu velmi riziková, což platí zejména pro lidi starší 65 let a pro kojence. Ohrožené jsou přitom především děti do 6 měsíců. Komplikace ovšem mohou nastat také u chlapců a děvčat do 5 let, předčasně narozených dětí i dětí s chronickými zdravotními potížemi. Příznaky byste tedy neměli podceňovat, protože v některých případech by mohlo jít i o ohrožení života.

Co když už ale nemoc propukne? Děti by pak měly být v klidu, pravidelně pít a dostávat jen lehká jídla. K dispozici mají i léky na snížení horečky, případně na zmírnění bolesti v krku, rýmy i kašle či zvlhčení vysušeného nosu. Některé běžně dostupné léky jsou ovšem zejména pro děti do 3 let nevhodné.

Doporučujeme: bude-li váš potomek pouze nachlazen, často stačí vyrazit do některé z lékáren, jako je např. PharmaPoint. Zde si lze léky nejen pořídit, ale také získat odborné rady o jejich dávkování a způsobu použití.

Co dělat proti chřipce a nachlazení průběžně?

Předně je nutné zdůraznit, že snadněji se nakazí jedinci s oslabenou imunitou. Obranyschopnost organismu lze podpořit zdravou stravou, pravidelným pitným režimem a aktivním životním stylem. Pokud tedy na sobě budete celoročně pracovat, výrazně pomoci to může i proti chřipce a nachlazení. Vzhledem k tomu, že hlavními přenašeči infekce jsou právě děti, lze u nich zvážit i očkování proti chřipce, jež bývá odborníky doporučováno už od šesti měsíců života.

Tagy: chřipka | kašel | lékárna PharmaPoint | nachlazení | nemoc

Komentáře