Časté noční kojení 6,5 měsíčního dítěte

thina
04.01.2012

Dobrý den, mám 6,5 měsíčního syna. Už jsme celkem v pohodě zavedli v poledne zeleninové příkrmy a k pití čaj. Ke svačince jogurt Dobrá máma a kojenecké mléko na zapití, večer kaše a kojení. Nyní se mi už asi 3 dny v noci budí po 1,5 hodinách na kojení. Je to vyčerpávající, ale pokud ho nenakojím, tak strašně moc pláče dokud ho nenakojím. Ráno kojím a dopoledne má ovocnou svačinku a kojení. Nevím si tedy rady s tím nočním kojením, zda se to upraví nebo zda mám podniknout "nějaké kroky" :) Nejlépe spal v období 2-4 měsíců (až 9 hodin v kuse, po 4.měsíci se to zhoršilo na 4-5 hodin v kuse a dále po 3 hodinách) Porodní váha 3700g a 52 cm. V půl roce 7700g a 70cm. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Odpověď

Mgr-Jirina-Mrazkova
06.01.2012

Dobrý večer přeji, asi Vás úplně nepotěším, ale 4 (!!!) příkrmy ve věku 6,5 měsíců, tak to je fakt síla...a ještě i umělé mléko se vešlo. Brzděte a to rychle. :-) Takto staré dítě má být jen a pouze kojeno a začínat teprve s prvním příkrmem. Tohle je postup, který velmi rychle zatěžuje nezralý trávící systém dítěte, který velmi významně snižuje laktaci a který vede k tomu, že se dítě snaží získat to, co mu náleží (tedy mateřské mléko) alespoň v noci. Takže mé doporučení - zrušit 2-3 příkrmy a dávat pouze 1, max. dva, jinak kojit a kojit. Umělé mléko vůbec nedávat. Tento Váš rychlý postup je jistou cestu k odstavu dítěte.

Noční kojení je pro dítě přirozené, Okolo 4.-6. měsíce se mění spánkový režim dítěte a to cítí větší potřebu být s Vámi. Nejde až tak o kojení jako o pocit bezpečí, který mu dává Vaše přítomnost, Váš dech, Vaše vůně atd. Navíc má MM jednoznačné analgetické účinky, takže tiší bolest. Dítěti se u prsa dobře usíná -na to vše jsou prsa určena a je normální, že dítě třeba do 5 let spí u rodičů v posteli. Později již samo dítě začne požadovat svůj vlastní pokoj (aby mohlo vyvádět lumpárny :-) Děti v posteli rodičů nezůstanou navěky. Ale Váš syn zrovna nyní toto období silně prožívá. Promyslete si, jak moc by byl problém, kdybyste spala se svým synkem v posteli nebo kdyby mohl mít svou postýlku úplně přiraženou k té Vaší posteli (a bez bočnice, vlastně takové prodloužení Vašeho lůžka). Když zcela eliminujete ty boční aktivity - chození pro dítě, přebalování, říhání, uspávání, tak samotné kojení v polospánku by neměl být vůbec žádný problém.
Snaha o zrušení či omezení kojení bude provázena pláčem dítěte, které na to holt není připravené. A při pláči, při tom odloučení, kdy se dítě vlastně bojí a něčeho se dožaduje se mohou vyplavovat stresové hormony, které pak následně snižují imunitu dítěte. Každá investice do dítěte se vrátí, tak i toto tak berte.