Stále neklidné 2 měsíční dítě

teglik
23.11.2010

Dobrý den, chtěl jsem Vás požádat o názor či radu. Máme 2-ou měsíčního chlapečka.Během kojení je poslední dobou neklidný a z ničeho nic začne hodně plakat i po odříhnutí. Vím že slabé mléko neexistuje ale můžete to mít nějakou souvislost řekněme s kvalitou mléka.Navíc malý má pořád hlad a manželka kojí večer skoro co 2hodiny jelikož malý se stále budí a je hladový a neklidný.Díky moc za Vaši odpověď. Roman

Odpověď

Mgr-Jirina-Mrazkova
25.11.2010

Romane, dobrý večer, u 2 měsíčního dítěte je kojení co 2 hodiny normální. Pokud chlapeček dobře přibývá na váze, tak bude problém někde jinde než v hladu. Já to spíše tipuji na reflux jícnu, což je nedovyvinutá jícnová záklopka, která dobře neuzavírá žaludek od jícnu a tekutiny se pak vrací zpět do jícnu a do pusinky. Dítě může blinkat, být neklidné, nespokojené, uplakané. Zde Vám kopíruji svůj článek na toto téma:

Občasné, nepravidelné ublinknutí dítěte patří mezi zcela běžné jevy kojeneckého věku, které není potřeba nijak řešit. Blinkání nebo zvracení pravidelné nebo časté, které může být spojeno s celou řadou dalších příznaků (stálé přežvykování a polykání dítěte, časté říhání a škytání, dávení, nadměrné slinění, dráždivý kašel, velký neklid, častý nebo náhle se objevující pláč, neklid při kojení a/nebo po něm, někdy až odmítání kojení, časté buzení dítěte ve spánku) bývá projevem tzv. gastroezofageálního refluxu (GER). Ke GER dochází, když obsah žaludku (včetně kyselin a dalších trávicích šťáv) stoupá zpět do jícnu (což se pojí s velmi nepříjemným pocitem „pálení žáhy“). Tento reflux (zpětný tok) tekutin může být způsoben zeslabením nebo nedostatečnou funkcí dolního svěrače jícnu, který působí jako ventil, jenž se otvírá, aby se potrava mohla dostat do žaludku. Při správné funkci nedovolí, aby nějaká tekutina pronikla zpět do jícnu. U kojenců není tento svěrač ještě dostatečně zralý a GER se u nich vyskytuje velmi často (zhruba u poloviny dětí). Ve většině případů má nekomplikovaný průběh, jeho výskyt se snižuje po 4. měsíci, dále pak mezi 6.-7. měsícem po počátku zavádění nemléčné stravy a většinou zcela spontánně vymizí do 12-18 měsíců věku.

 

      U dětí, které pravidelně blinkají či zvracejí velmi často, velké množství mléka nebo je zvracení prudké (nesplést si s náhle se vyskytujícím zvracením např. při infekčním onemocnění) je nutná konzultace s lékařem, protože neléčené těžké případy refluxu mohou vést až k rozvoji tzv. refluxní choroby jícnu (GERD), jejímž projevem (mimo možné poškození samotného jícnu) může být neprospívání, častý výskyt zánětu středouší, respiračních onemocnění, laryngitid, možný rozvoj astmatu, potíže s polykáním, výskyt dechových pauz, vyšší riziko náhlého úmrtí kojenců. Zhoršující se projevy zvracení mohou signalizovat i celou řadu jiných onemocnění, které je schopen diagnostikovat a léčit jen odborný lékař – gastroenterolog.

 

      Naštěstí u většiny dětí neprobíhá reflux závažným způsobem, ale přesto mnohdy dokáže pořádně potrápit dítě i jeho rodinu. Je řada opatření (souhrnně nazývaných jako antirefluxní), které můžete udělat, aby se Vašemu děťátku ulevilo:

 

1. Opatrná a pomalá manipulace s dítětem, bez prudkých pohybů, ohýbání v pase, stlačování bříška, výrazného zvedání nožiček, hlavička by měla být stále výše než žaludek dítěte.

2. Poloha dítěte ve spánku a odpočinku  – podložení matrace nebo zvednutí postýlky (a nejlépe i kočárku) v hlavové části až do úhlu 30°. Vhodné je zajištění dítěte speciálním polohovacím klínem nebo polohovacími válečky (pak je možné dítě polohovat i na oba boky bez nebezpečí samovolného přetočení dítěte).

3. Správná poloha dítěte při kojení – co nejvíce vyvýšená pozice (někdy je nutná až vzpřímená poloha). Vhodné je využití polohovacího klínu, který zajistí správnou polohu bez krkolomné manipulace s dítětem.

4. Dítě s refluxem potřebuje zvýšenou pozornost, protože každý pláč může zhoršit projevy GER. Vhodné jsou jemné zklidňující masáže dítěte. Pokud dítě trpí na nadýmání, tak vyzkoušet některé z kapek určených k řešení těchto obtíží.

5. Oblečení dítěte – pohodlné, pokud možno bez gum v pase

6. Režim kojení – kojení v kratších intervalech po menších dávkách (zhruba co 2-3 hodiny přes den, v noci co 3-6 hodin). Málo časté kojení, kdy dítě vypije najednou velké množství mléka zhoršuje zvracení. Velmi časté kojení (častěji než po 1,5 hodině) může způsobit větší ublinkávání také, protože dítě stále upíjí přední mléko, které je řidší a snadněji se ze žaludku vrací.

7. Říhání, režim po kojení – alespoň 1x v průběhu kojení a důkladné odříhnutí po kojení. Nejméně 30 minutový klid dítěte po kojení ve vyvýšené poloze (vhodné je použití autosedačky nebo lehátka).

8. Hltání – pokud dítě při kojení díky silnému toku hltá a napolyká se hodně vzduchu, tak je vhodné dítě při nejprudším toku mléka od prsu odpojit a mléko zachytit jiným způsobem. Dítě k prsu vrátit po zklidnění toku mléka. Vhodný je mírný záklon ženy při kojení.

9. Některé potraviny ve stravě ženy mohou GER u dítěte zhoršit a je proto vhodné se jim vyhnout. Jde především o nadýmavé či kyselé potraviny (brokolice, paprika, květák, rajčata, kukuřice, okurka, cibule, česnek, jablka banány – mohou u dítěte způsobit zácpu, citrusy, kokos, luštěniny), dále mléko, med, čokoláda, peprmint, kofeinové a perlivé nápoje, tučná, kynutá, smažená, pikantní a vysokokalorická jídla.

10. U dětí, které blinkání hodně trápí, pociťují bolest jícnu nebo pomaleji prospívají je možné použití přípravku NUTRITON, který se podává v malém množství odstříkaného mléka před kojením. Zahustí obsah žaludku a k jeho návratu pak nedochází tak snadno.

11. Existují i medikamenty, které projevy GER pomáhají potlačovat, ale jejich indikace patří již pouze do rukou lékaře.