Lampa má své místo v obýváku i dalších částech domu

Datum publikace: 09.08.2021

Kategorie: Bydlení

Sedíte večer se svým potomkem v houpacím křesle a užíváte si vzájemné blízkosti? Konejšíte ho tam i třeba ve chvíli, kdy děťátko trápí nějaká ta bolístka? Pak jistě oceníte zdroj světla, který nebude nijak ostrý, ale poskytne vám dostatek světla třeba na přebalování.

Stojací lampa není jen designový doplněk

I když si to mnozí myslí, opak je pravdou. Kouzlo stojací lampy oceníte ve chvílích, kdy s přáteli sedíte na sklenkou něčeho ostřejšího, chcete si přečíst pár stránek oblíbené knihy, nebo zase sedíte u postýlky svého drobečka a hlídáte jeho klidný spánek.


Proč si vybrat zrovna stojací lampu?

Když se rozhodnete pro lampu, můžete volit mezi tou stolní, stojací a nástěnnou lampou. Zatímco stolní lampa je určena k osvětlení pracovního stolu, nástěnné a stojací lampy osvětlují prostor. Jenže nástěnnou lampu přiděláte jen na zeď, nemůžete ji dle libosti stěhovat a posouvat.Na co se zaměřit, když vybíráte stojací lampu?

Stojací lampa se hodí do obývacího pokoje, ložnice i pracovny. Nabídka na trhu je široká, tak jak vybrat tu pravou?

  • Nejprve si odpovězte na otázku, zda lampu máte kam dát. Stojan a stínítko nějaké to místo zaberou a bylo by zbytečné, kdybyste o ni zakopávali, nebo ji třeba ramenem neustále shazovali.
  • Vyberte konkrétní místo a zjistěte si, jak jste na tom s elektrickou zástrčkou. Jak dlouhý kabel lampa musí mít? Je to opravdu to nejlepší místo, kam lampu postavit?
  • Zamyslete se i nad designem lampy. Jaký se vám líbí a jak máte zařízenou místnost, kam lampu postavíte? Nejčastějším omylem, kterého se u lamp dopouštíte je to, že máme vysněný vzhled, kterého se za žádnou cenu nechceme vzdát, jenže ten neladí s ostatním interiérem.
  • K čemu lampu budete používat? Jde jen o dekoraci, nebo si u ní plánujete číst, plést, sledovat televizi apod.?
  • Nepodceňujte ani zdroj světla. Přeci jen chcete, aby lampa osvětlila tu část místnosti, která zůstane centrálnímu světlu skryta, nebo potřebujete v dětském pokoji vidět třeba na přebalování. Vystačíte si s jednou žárovkou, nebo jich lampa musí mít víc.
  • Jak je to s materiálem? Úzce souvisí s designem, ovlivňuje jak funkčnost lampy, tak její životnost. Stínítko může být z plastu, papíru, skla i křišťálu, podstavec ze dřeva, bambusu, betonu nebo kovu jako měď, chrom, bronz, nerez a mosaz.
  • Zajímejte se i o další funkce, Má nastavitelné rameno? Dálkové nebo dotykové ovládání? A co stmívač, díky kterému můžete upravit intenzitu světla podle aktuální potřeby?
  • Nepodceňujte ani barvu světla. Pro navození příjemné atmosféry je ideální volbou studená barva světla (3000-4000 K), do designových lampiček stačí asi 2700 K a teplá barva světla.
  • Kolik péče bude lampa potřebovat? A kolik jí můžete věnovat? Světlo je vábítkem na mušky i mouchy, které mnohdy zůstanou ve stínítku. To navíc bývá docela vysoko a práší se na něj.

Náš tip na závěr: Potřebujete lampu s více zdroji světla a bojíte se, že účet za elektřinu vám udělá pěkný vítr v peněžence? Vsaďte na lampu s LED žárovkami, které jsou úsporné a pyšní se i dlouhou životností.

Komentáře