K rozvoji obecných znalostí a inteligence u dětí využijte jejich zvědavosti

Datum publikace: 26.09.2023

Kategorie: Rodiče a děti | Jak zabavit děti doma | Vzdělávání

Vývoj dítěte a rozvoj jeho obecných znalostí a inteligence je dlouhý proces, který začíná narozením a trvá celý život. Každé dítě je odlišné, a proto nelze časově určit, v jakém měsíci a roce by dítě mělo umět určitou dovednost. Důležité je vedení dětí k postupnému vývoji za využití různých pohybových i didaktických technik. Obrovskou studnicí znalostí jsou hračky, které v dětech jednak probouzí zvědavost a jednak je učí dovednostem i znalostem.

Veďte děti k poznání a nechte je zkoumat

Dětský mozek je jako houba a veškeré vjemy okamžitě nasává, po svém si je interpretuje a přiřazuje si k nim emoce. Je tedy velmi důležité nejen přizpůsobit svůj přístup k dětem samotným, ale také své vlastní chování kolem dětí. Ačkoliv se může zdát, že dokud děti nerozumí slovům a jejich významu, můžete kolem nich říkat vše, opak je pravdou. Děti rády opakují, ale také opravdu intenzivně vnímají náladu a rozpoložení lidí kolem a intonaci hlasu. Jak pomoci dětem k plynulému rozkvětu a jak u nich probudit pozitivní asociace s učením a poznáváním? Vsaďte na hračky.

Hračky podporující dětský rozvoj

S rozvojem dětí pomohou vlastně všechny hračky. Děti vedou k soustředění, učí je vnímat barvy a tvary a nutí je zkoumat a přemýšlet. Při hraní se vyvíjí také základní motorika dítěte, především ta jemná. Ať už jde o jednoduché vkládání míčku do boxu, nebo těžší prvky, jako je rozeznávání tvarů a vkládání do správných otvorů. Později s prvními slovy se děti seznamují s didaktickými hračkami, které rozvíjí řeč a rozeznávání zvuků. Hry, hlavolamy, vzdělávací a kreativní hračky jsou dalšími pomocníky, kterými můžeme děti ve volných chvílích zaměstnávat a učit je hrou. Hlavní hnacím motorem je pro ně v tu chvíli zábava a samotné učení ve většině případů ani nevnímají. To ale neznamená, že v mozku neprobíhá.

Připravte děti do života již v raném věku

Nejdůležitější je práce s dítětem v předškolním věku, jelikož dítěti nastaví návyky a vštípí základy učení a vnímání. S dětmi hojně čtěte, počítejte, ale také jezděte po výletech a exkurzích, kde se děti mohou vzdělávat v terénu. Vysvětlete mu podstatu peněz a naučte ho jak fungujou platební karty. Nezapomínejte na fyzickou aktivitu a rozvoj motoriky a také na kvalitní spánek a stravu, které hrají při vývoji dítěte velkou roli.

Veronika Decsy

Copywriter
Copywriterka s přesahem do SEO, která se psaním živí od roku 2017. Dokáže se vcítit do potřeb klienta a tvoří věcné a poutavé texty. Některé z nich můžete najít například na portálu produktvdetailu.cz.

Zdroj foto: Standret / Shutterstock.com

Komentáře