Vybíráme povlečení nejen pro děti

Datum publikace: 12.08.2022

Kategorie: Bydlení

Zdá se to jako pár dní, co jste se stali rodiči, váš potomek ale už ušel pěkný kus cesty a odrůstá dětské postýlce. Čas plyne rychleji, než bychom si přáli, je na čase pořídit mu velkou postel a do ní pěkné a kvalitní povlečení. No a proč neudělat radost novými lůžkovinami i sobě?

Povlečení ovlivňuje spánek

Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale je to tak. Stejně jako spánek ovlivňuje počasí, to, na čem spíte i to, jak jste v ložnici vyvětrali, působí na něj i ložní povlečení. Když ho nevyberete dobře, ani váš spánek nebude kvalitní.

Víte, že spánkem strávíme asi třetinu života? Potřeba spánku se s věkem mění, my dospělí ho potřebujeme méně než děti.

Na čem záleží při výběru povlečení?

Výběru povlečení a prostěradel většinou věnujeme sotva pár minut, podíváme se na motiv, možná ještě zkontrolujeme rozměry. To spíš v případě, že kupujeme dětské povlečení a řešíme, zda je to naše vybrané vhodné do postýlky, nebo už do velké postele.

Když kupujeme povlečení pro děti, někteří z nás se zajímají i o materiál, který by měl být vhodný i pro děti, u povlečení pro dospělé na to už nehledíme. Není to chyba?

Na materiálu záleží vždy

Kdo se nezajímá o materiál, ten se dopouští obrovské chyby. Od materiálu se totiž odvíjí jak vlastnosti povlečení, tak jeho životnost. Sice nestojí svět, přesto očekáváme, že nějakou dobu bude pořád krásné a že se nám pod ním bude dobře spát. Když ale opominete materiál, nic z toho není samozřejmostí. Jakému materiálu tedy dát u povlečení přednost?

  • Nadčasové a pořád moderní je bavlněné povlečení, které je příjemné, prodyšné a dobře od těla odvádí vlhkost. V zimě udržuje teplo, v létě chladí, takže ho můžete používat celý rok.
  • Ze 100% měkčené bavlny je i krepové povlečení, zachovalo si její vlastnosti, má ale jednu velkou výhodu navíc. Nemačká se, takže není třeba ho žehlit. Je opatřené krepovou úpravou, jeho povrch je zvrásněný.
  • Jemné, příjemné, hebké a určené k celoročnímu použití je i povlečení z bavlněného saténu.
  • Hledáte hebké a hřejivé povlečení? Vsaďte na flanel se skvělými termoizolačními vlastnostmi.
  • Krásně vypadá i damaškové povlečení, které je příjemné na dotek, hebké a dlouho vydrží.
  • Mikroplyšové povlečení je jako stvořené pro chladné zimní noci. Je hebké a příjemné na dotek.
  • Skoro nezničitelné, s dlouhou životností a vynikajícími termoregulačními vlastnostmi. Tak můžeme charakterizovat lněné povlečení, pod kterým mohou spát i alergici.

Zaměřte se i na velikost a zapínání

Povlečení má několik rozměrů i způsobů zapínání. Rozměry by měly korespondovat s rozměry peřiny a polštáře, zapínání můžete vybírat mezi knoflíkem, zakládacím povlečením a moderním zipem.

Dobře si vyberte i motiv povlečení

Co si budeme povídat, povlečení si vybíráme hlavně očima. Chceme nějaké pěkné, abychom se do té postele ještě víc těšili. Ani výběr barvy a designu tak nepodceňujte, rozhodně by vás ale povlečení nemělo dráždit, spíš uklidňovat.

Komentáře