Děti, rodiče a kapesné. Kdy a jak začít?

Datum publikace: 19.03.2014

Kategorie: Výchova | Vývoj dítěte | Jak být dobrým rodičem | Vývoj předškoláka | Vývoj školáka

Kapesné představuje důležitou kapitolu v rámci výchovy. Jejím cílem je, umožnit dítěti pochopit fungování peněžního systému a naučit ho hospodařit s penězi. Rodiče dále využívají kapesné jako nástroj motivace. Od kolika let má dítě dostávat kapesné? Kolik má dostávat? A jeho nakládání s hotovostí kontrolovat?

Děti kapesné potřebují
Spousta rodičů nechce dávat svým dětem kapesné, protože si za ně děti „stejně nakoupí nesmysly“. Jenže děti by měly přicházet do styku s penězi, měly by mít možnost je utrácet, spořit a rozhodovat, jak s nimi naloží, aby se naučily hospodařit. Málokterý rodič si uvědomuje, že finanční gramotnost patří mezi důležité dovednosti, které potřebujeme po celý život, a které si neosvojíme jinak, než praktickými zkušenostmi.

Až začnou chápat význam peněz
Děti by neměly začít dostávat kapesné dříve, než začnou chápat význam peněz. Přestože každé dítě vyspívá jinak rychle, obecně lze za věkovou hranici „zralosti na kapesné“ doporučit šest let. V tomto věku už umí děti počítat minimálně do deseti a také začínají chodit do školy.

Děti ve škole už by měli dostávat kapesné

Stačí malé částky
Částky by neměly být vysoké. Prvňáčkovi stačí, když dostane kolem 100 Kč za měsíc. (Samozřejmě za předpokladu, že má zaplacené obědy, školní pomůcky, atd. a tato částka mu slouží jen na nákup pamlsků či drobných hraček.) Dětem do 10 let je lepší dávat kapesné týdně, abychom měli kontrolu, za co je utratí.

Nechte dětem svobodu rozhodnutí
Rozhodnutí, co si dítě za své peníze koupí, bychom měli nechat na něm. Alespoň u drobností buďte velkorysí a dopřejte svému potomkovi svobodu rozhodnutí. Ovšem s tím, že bude nést následky své volby. Když si například koupí věc, se kterou nebude spokojen, a utracená částka mu bude chybět, nedávejte mu další peníze dříve, než přijde smluvený čas na další výplatu kapesného.

Kapesné jako motivace
V mnoha rodinách se používá kapesné jako motivační nástroj, jeho výše se odvíjí například od známek, které dítě dostane ve škole. Jinde dostávají děti peníze za pomoc v domácnosti. Zde je na místě varování, pokud budete dítě odměňovat za každou jedničku, můžete si na sebe ušít pořádný bič. Odměna za pěkné vysvědčení je však vhodnou motivací. Naproti tomu jako krajně nevhodné hodnotí většina odborníků finanční odměny za domácí práce. Může se Vám pak stát, že pro Vás dítě neudělá nic zadarmo.

Zdroj foto: Profimedia.cz

Tagy: Kapesné

Komentáře