Cyklistika pro děti a s dětmi

Datum publikace: 06.06.2012

Kategorie: Předškoláci | Školáci | Dospívání | Hry a volný čas

Cyklistika je jedna z mála sportovních aktivit, kterou můžete provozovat s dětmi v každém věku. A to doslova a prakticky od narození. Pravda, miminko se vašich cyklovyjížděk bude účastnit pouze pasivně coby pasažér vozíku za kolo, ale společně si výlet užijete. I později, když dítě už samo jezdí, patří vyjížďky na kole k nejkrásnějším rodinným zážitkům. Proto doporučujeme cyklistiku určitě neopomíjet při plánování vašich společných rodinných aktivit.

S miminky ve vozíku
Vozíky za kolo jsou určeny pro přepravu dětí již od narození. Nemusíte se bát o zdraví miminka, vozíky jsou velice stabilní a navíc je děťátko umístěno ve speciální sedačce, která je zavěšena na vnitřní konstrukci vozíku, takže se na miminko nepřenášejí ani otřesy či nárazy. Nejkvalitnější vozíky jsou navíc vybaveny odpružením.


Nosnost vozíků dosahuje 35 kg, takže v nich lze vozit i větší děti. Vozík navíc lze po dokoupení speciálního příslušenství využít i pro běh, in-line bruslení, běžecké lyžování nebo jako sportovní kočárek.

Batolata do sedaček
Pro děti, které již udrží hlavu ve vzpřímené pozici, což nastává někdy kolem roku a půl života, jsou určeny dětské sedačky na kolo. Ty se montují buď přímo na sedlovku, nebo na nosič.

V dnešní době převažují bezpečnější a pohodlnější zadní sedačky, které umožňují dítěti se opřít a v některých případech jdou i polohovat.

Nosnost sedaček dosahuje až 22 kg. Sedačku na kolo užijete s dítěte především na kratší vyjížďky.

Kdo už chodí, může se i odrážet
Jakmile dítě zvládá samo chodit, můžete jej klidně posadit na odrážedlo. Tedy pod podmínkou, že je dítě dostatečně vysoké, aby ze sedla dosáhlo nohama na zem, a to celými chodidly. Obvykle odrážedla zvládnou děti zhruba od dvou let.Odrážedla pro děti se dodávají ve velikosti 12“ dětských kol, někdy i o něco menší. Od dětského bicyklu se liší tím, že nemají pedály a kliky.

Dítě se při jízdě odráží nohama od země a učí se tak rovnováze, zatáčení, odhadu vzdálenosti. Tyto dovednosti si často osvojí natolik, že po přechodu na opravdové dětské kolo již nepotřebuje balanční kolečka.

Od 3 let na kolo!
Přibližně ve třech letech může dítě začít sedlat opravdová dětská kola. Základní dovedností, které se na nejmenších 12“ a později 16“ dětských kolech naučí, je šlapání. A také brzdění torpédem, neboli zpětným sešlápnutím pedálů. Nejmenší kola sice bývají vybavena přední brzdou, ale děti obvykle ještě stejně nedokáží stisknout její páku.


Brzdit brzdami se tak dítě učí až na 20“ a 24“ kole, kde rovněž přichází na řadu přehazovačka a nácvik měnění převodů. A když to dítě zvládne, může s vámi vyrazit na výlet nikoliv jako pasažér, ale jako cyklistický parťák. Nezapomeňte jej ovšem vybavit cyklistickou helmou!

Vhodné vybavení na cyklistiku pro děti i s dětmi zakoupíte například v dětských obchodech Skibi Kids nebo ve specializovaných cyklistických prodejnách jako je Ski a Bike Centrum Radotín.

Tagy: cyklistika pro děti a s dětmi

Komentáře