Náušničky ano či ne?

Datum publikace: 05.02.2014

Kategorie: První rok miminka | Miminko | Péče o miminko | Zdraví a bezpečnost miminka | Roční miminko | Miminkovská trápení

Náušničky holčičkám velice sluší, existuje však jisté riziko, že dojde ke vzniku komplikací. Než se proto rozhodnete dopřát svému holčičímu miminku tuto ozdobu, zjistěte si předem co nejvíce informací. Kdy je vhodný čas, jaké existují možnosti a na co se máte připravit. My jsme pro Vás ty nejdůležitější informace shrnuli na následujících řádcích.

Kdy je vhodný čas

Vhodný čas pro první náušnice je mezi 3. a 6. měsícem věku, kdy by mělo mít miminko za sebou první dvě dávky hexavakcíny. Dalším argumentem pro náušnice v miminkovském věku je, že pro miminko není propíchnutí oušek tak traumatizující jako pro tříleté nebo pětileté dítě. Pokud miminkovský věk promeškáte, je lepší počkat, až se Vaše dcera sama pro náušnice rozhodne, což bývá nejčastěji kolem puberty.

Píchnout nebo nastřelit?

Propichování oušek u miminek se provádí výhradně v lékařské ordinaci, nejčastěji u pediatra, ale také na chirurgii nebo na ORL. Postup je takový, že maminka přinese miminko i náušničky a předá obojí sestře. Matka zpravidla zůstává za dveřmi, protože pohled na to, jak miminku propichují ouška je pro každou matku traumatizující. Sestra pak pevně drží miminko a lékařka propíchne ouška v místě, které si předtím označila. Kromě klasického píchnutí, které se provádí jehlou, existuje druhá možnost aplikace, a to nástřelem, kdy se náušničky nastřelují speciální pistolí. Zde je výhodou, že ranka nekrvácí, a že nastřelovací náušnice (nastřelují se pouze určité typy) lze vyměnit za klasické zapínací. Ouška maminky mažou dětem dezinfekční mastí Framykoin. Tento výkon nehradí zdravotní pojišťovna a stojí kolem 250 Kč.

Jaká jsou rizika

Ne každé miminko náušnice dobře snáší. Často dochází k tomu, že jedno z oušek začne hnisat. V tomto případě se doporučuje, náušnici vyndat, a do tří dnů (dírka rychle zarůstá) vrátit. Pokud se stav nezlepší, smiřte se s tím, že budete muset miminku nejspíš nechat dírky zarůst. Až z něho bude slečna, samo si nechá ouška propíchnout. Vhodným kovem pro miminka je pouze zlato a chirurgická ocel, materiály, u kterých je riziko alergické reakce minimální.

Maminky, připravte se

Pokud se po zvážení všech pro a proti pro náušničky, zeptejte se svého pediatra, zda tento výkon poskytuje, a objednejte miminko. Dva dny před zákrokem naložte náušničky do lahvičky s čistým lihem, který koupíte běžně v lékárně (cena se pohybuje od 30 do 80 Kč). Až předáte miminko penetračnímu týmu lékařky a sestry, jděte raději co nejdále od dveří ordinace, protože miminkovský pláč je vskutku srdceryvný. Útěchou Vám může být, že miminko nejvíce pláče, protože vyjadřuje nelibost s omezováním osobní svobody (sestra pevně drží jeho ručičky), a že to Vaše princezna bude mít možná navždy za sebou, pokud tedy nedojde k tak silné alergické reakci, že jí náušničky budete muset vyndat.

Zdroj foto: Profimedia.cz

Tagy: Dětské ozdoby | Nastřelování naušniček | Propichování oušek

Komentáře