Těhotenské chutě a jak je ovládat

Datum publikace: 27.4.2012

Kategorie: Zdraví v těhotenství

Čekáte miminko a pronásledují Vás těhotenské chutě? Pokud máte chuť na potraviny, jako jsou ryby, zelenina, nebo tvaroh, pak je to jen dobře, Ale co dělat, když se octnete v područí těhotenských chutí na nezdravé nebo dokonce za běžných okolností nejedlé věci? Poradíme Vám, jak lze těhotenské chutě alespoň částečně ovládat.     

Kdy chutím vyhovět a kdy raději ne
Těhotenské chutě nejsou ničím neobvyklým. Často jsou projevem reálné potřeby organismu. Například když tělu těhotné maminky chybí vitamín B, dostane chuť na pivo. Klidně si ho dejte. Sklenka piva v těhotenství neuškodí. A co chuť na sladké? Klidně občas zhřešte a dopřejte si smetanovou zmrzlinu nebo kus oříškové čokolády. Že byste se těchto lahůdek ujedla? Snažte se však udržovat své chutě pod kontrolou. Nejde jen o to, aby Vám pak nebylo zle. Ale když v těhotenství nadměrně přiberete, neprospěje to ani miminku ani Vám a nabraných kilogramů se budete po porodu těžko zbavovat.

Jak chutě ovládat - praktické tipy 

  • Dbejte na pestrou a bohatou stravu. Když si dáte salát s masem, kukuřicí, avokádem, ořechy a jahodami, dodáte sobě i miminku potřebné látky a uspokojíte své chuťové smysly více, než kdybyste si namazala chleba máslem.
  • Mějte doma v zásobě mnoho druhů ovoce a zeleniny, nikoli sladkostí a slaných pochutin.
  • Chutě a hlad mají těhotné ženy hlavně večer, dopoledne jim nebývá vlivem těhotenských nevolností dobře, tak nejedí, a ve zbývající části dne si to potřebují vynahradit. Ráno po probuzení, než se Vám stihne udělat slabo, si dejte sušenku nebo kousek celozrnného pečiva a spolu se šálkem hořkého čaje. Je to dobrá prevence nevolností.   
  • Když Vás honí mlsná, přestože jste se hodně najedla, zkuste vyrazit na procházku, zajít si na masáž, anebo na něco dobrého k pití, jako je pomerančový fresh juice nebo nealko mojito.
  • Mějte uvařenou konvičku mátového čaje (v létě láhev domácí citronády) a pravidelně pijte.     
  • Kupte si do kabelky žvýkačky mnoha chutí.
  • Káva bez kofeinu také snižuje chuť k jídlu.
  • Dbejte na pravidelný přísun vápníku a dalších minerálních prvků (kupte si komplex vitamínů pro těhotné), abyste neměla chuť na nejedlé předměty, jako je omítka.   

Doufáme, že Vám naše tipy pomohou!

Přečtěte si také

Tagy: těhotenské chutě

Komentáře