Chová se Vaše batole podivně? Máme pro Vás vysvětlení!

Datum publikace: 08.01.2011

Kategorie: Batole

Také batolata se někdy chovají způsobem, který nás znepokojuje, například si pořád balí věci do tašek, zajímají se o ta nejšpinavější místa v domě, anebo se vracejí k některým miminkovským návykům.

Proč to proboha dělá?

Malá batolata jsou roztomilá a pro jejich rodiče není zábavnější podívaná, než přihlížet tomu, jak jejich drobečkové objevují svět, a s roztomilou neohrabaností se snaží napodobovat dospělé. Při sledování tohoto jedinečného divadla se však může stát, že nás chování našeho dítěte občas zarazí. Například se pozastavíme nad tím, že si dítě nejraději ze všeho balí své hračky do nejrůznějších tašek a kabelek, které vykrámovalo v předsíni. Nemá to dítě náhodou trauma z toho, že pořád někam jezdíme? Nebo se zarazíme nad tím, že si dítě neustále přerovnává, třídí a uklízí své věci, přičemž nesnese, když některou z věcí dáte na jiné místo. Nevyroste z něho náhodou otravný pedant s kompulzivní poruchou osobnosti? Že se Vaše bez pár měsíců tříleté batole poté, co dávno přestalo potřebovat plenky, začalo znovu v noci pomočovat? Anebo Vám dělá starosti, že je Vaše ratolest doslova fascinována odpadkovými koši, špinavými hadry a toaletními mísami? Milí rodičové, i kdyby Vaše dítě dělalo všechny čtyři uvedené věci najednou, vězte, že je naprosto normální. Dělá to a dělalo to mnoho dětí, ze kterých vyrostli naprosto obyčejní, anebo dokonce nadprůměrní lidé. Abyste nám věřili, pokusíme Vám vysvětlit, proč batolata dělají některé zdánlivě nepochopitelné věci.            

Batolecí kousky a jejich vysvětlení

Skoro všechny děti s oblibou krámují. Vyndavání předmětů a vkládání něčeho někam, nejlépe do kočárků, vozíků, či tašek, prostě do něčeho, co se dá přemístit, je obrovská zábava. Nejedná se o nic, co by Vás mělo znepokojovat. A jak je to s organizováním předmětů? Děti se snaží pochopit tento svět, princip jeho fungování a zákonitosti. Jednou z poznávacích metod je třídění předmětů do různých skupin na základě vnější podobnosti. Nejčastěji se jedná o barvu či tvar. Nebuďte znepokojeni, ale potěšeni, že je Vaše dítě tak všímavé a šikovné! Návrat k pomočování není v batolecím věku důvodem k většímu znepokojení. Děti dokážou plně ovládat svěrač močového měchýře přibližně od pěti let věku. Někdy může návrat k miminkovským návykům způsobit narození mladšího sourozence a snaha dítěte upoutat na sebe pozornost. A na závěr nahlédneme do odpadkového koše. Jistě znáte staré známé úsloví, že zakázané ovoce chutná nejlépe. Batolata mají mimořádný talent na to, aby našla v místnosti jedinou zakázanou věc, a na tu zaměřila svou pozornost. Nehledě na to, že právě odpadkový koš je zajímavý právě tím, že se v něm nachází mnoho dosud neprozkoumaných předmětů. Z hygienických a bezpečnostních důvodů doporučujeme zabezpečit toaletní mísy a zajistit odpadkové koše tak, aby k nim batolata neměla přístup. Pokud však naplníte prádelní koš kupou různorodých předmětů, (vytvoříte tak jakousi hygieničtější demoverzi odpadkového koše) uděláte jim obrovskou radost.       

Přečtěte si také: 

Navštivte také: Bydlení, Zdraví a výživa

Foto: www. loveyourbaby.com

Tagy: batole

Komentáře