Když batole kouše

Datum publikace: 16.02.2011

Kategorie: Batole

Máte doma roztomilé batolátko, které však začne být nebezpečné, jakmile vycení své zoubky? Kouše nejen Vás ale také cizí děti? Ptáte se, proč to vůbec dělá, a jak ho kousání můžete odnaučit?

Zvířecí instinkt

Malé děti mají podobně jako mláďata zvířat své instinkty. Ty však postupně ztrácí a jsou vychovány tak, aby z nich vyrostli kultivovaní lidé. Známý příklad dokazuje, že když se o dítě, které nezná nikoho jiného než svou vlčí rodinu, stará vlčice, dítě své instinkty neztratí a bude se jimi řídit po celý život. To, že malé batole kouše, je pozůstatek zvířecího instinktu. Když je například ve společnosti více dětí, může se cítit v ohrožení a kousne. Častou obětí kousání bývají starší, ale i mladší sourozenci, na které batole žárlí. Mnoho maminek si stěžuje, že žárlivost dvojčat často (nejen v batolecím věku) nezná mezí. Je to celkem pochopitelné. Obě děti jsou na stejné úrovni a cítí se vzájemně ohroženy. Není žádnou výjimkou, že batolata koušou také své rodiče. V tomto případě koušou, když chtějí dát najevo, že s něčím, co rodič vyžaduje, nesouhlasí.          

Zub za zub zde neplatí

Jak se máte zachovat, když Vás batole kousne? Tak hlavně mu to neoplácejte, ani nevolte jinou formu fyzického trestu. Celou situaci byste tím jen zhoršili. Za chvíli by to u Vás doma mohlo vypadat jako ve vlčím doupěti. Když dítě za každé kousnutí plácnete, začne vnímat násilí jako přirozenou součást komunikace, a to nejen v rámci Vaší rodiny. Máma mě plácá, tak to budu dělat taky. A příště Vás bude dítě kromě kousání také plácat. V tomto věku se dítě ještě nedokáže vžít do pocitů druhého člověka. Nechápe, že Vás kousnutí bolí.       

Jak ho odnaučit kousat

Co tedy máte udělat? Rázně dítěti říci, že toto se nedělá. Pravděpodobně mu to budete muset několikrát zopakovat. Možná si po určité době budete připadat bezradní. Přestože dítěti stále vysvětlujete, že Vás kousat nemá, kouše Vás vesele dál. Buďte trpěliví, za pár měsíců dokáže pochopit, že kousnutí bolí, a Vy si nepřejete, aby to dělalo. Dříve nebo později ho to přejde. Pokud máte pocit, že Vás batole kouslo hned poté, co jste mu řekli, že se zlobíte, a že se to nedělá, tedy naschvál, můžete je vzít a odnést na chvilku do postýlky. Ovšem, pozor, aby Vám pak místo pusy na dobrou noc nedávalo na dobrou noc kousnutí. Některé děti vnímají kousnutí jako projev lásky. Prohlíží si maminčiny ruce, a pak do jedné kousnou. I když máte pocit, že se jedná o láskyplné kousání, zdůrazněte dítěti, že se to nedělá, a že Vás má raději pohladit.    

Přečtěte si také:

Navštivte také: Těhotenství, Miminko

Foto: http://www.daycareanswers.com

Tagy: když batole kouše

Komentáře