Prevence úrazů batolat doma i venku

Datum publikace: 10.08.2011

Kategorie: Batole

Děti v batolecím věku, tedy od jednoho do tří let, je těžké uchránit před hrozícími úrazy. Měli bychom se proto snažit, udělat pro jejich bezpečí pokud možno maximum, a to ve všech místnostech, kde se děti pohybují, stejně jako venku.  

Bezpečná koupelna
Při koupání nenechávejte dítě bez dozoru ani pár vteřin. Dítě se dokáže utopit i v několikacentimetrové hloubce. Abyste snížili riziko uklouznutí, položte protiskluzové podložky nejen na podlahu, ale i na dno vany. Koupelnu vybavte baterií s termostatem. Fén a ostatní spotřebiče skladujte mimo dosah dětí, a to raději v jiné místnosti, než je koupelna, třebaže se Vám to může jevit jako poněkud nepraktické. Tip: V odpadu, který děti přitahuje, je mnoho bakterií. Antiskluzovou podložkou proto překryjte zejména odpadní jamku.    

Bezpečná postýlka
Většina rodičů se domnívá, že když uloží své batole do postýlky, nehrozí mu žádné nebezpečí. Bezpečnost dítěte je však třeba pojistit několika důležitými opatřeními. Do oken dětského instalujte sítě proti hmyzu, aby bodavý hmyz dítěti neublížil. Nedávejte dítě spát s pitím, ani s hračkami. Ujistěte se, že z postýlky nemůže dítě vylézt. Pokud je už dítěti postýlka malá, jako alternativu použijte nízké lůžko, anebo k posteli položte matraci, případně jinou měkkou podložku.             

Bezpečnost v kuchyni
Mnoho dětských úrazů se stane v kuchyni. Pokud chcete snížit riziko, že k nim dojde, zabezpečte skříňky a zásuvky s kuchyňskými potřebami tak, aby je dítě nemohlo otevřít. Nikdy nedržte dítě v náručí, když mícháte v hrnci horkou polévku. Nikdy nemějte na klíně dítě, když pijete horký nápoj. Instalujte na sporák bezpečnostní mřížku, aby na sebe dítě nemohlo svrhnout hrnec, a neopařilo se. Nenechávejte předměty, jako jsou sklenice, láhve s nápoji a ostatní na okraji stolu či kuchyňské linky. Elektrospotřebiče skladujte mimo dosah dětí.          

Bezpečnost mimo domov
Když přijdete s dítětem na dětské hřiště, ujistěte se, že z prolézaček netrčí hrany, o které by se mohlo dítě poranit, a že z konstrukce pískoviště neční hřebíky. Prohledejte místo, zda zde nejsou nebezpečné předměty, například části rozbitých hraček, anebo střepy. V parných letních dnech v době mezi jedenáctou a patnáctou hodinou nenechávejte dítě na přímém slunci. Při nákupu v obchodě, kdy dítě sedí ve vozíku, se od něho nikdy neotáčejte, anebo používejte pásy.     

Přečtěte si také

Navštivte také: Miminko, Těhotenství

Tagy: prevence úrazů batolat

Komentáře