Včas odhalená tupozrakost se dá úspěšně léčit

Datum publikace: 09.05.2012

Kategorie: Batole | Předškoláci | Školáci

Tupozrakost je oční vada, která postihuje přibližně tři ze sta dětí. Tuto oční vadu nelze léčit operací. V případě včas odhalené tupozrakosti je však velmi úspěšná konzervativní léčba. 

Tupozrakost, projevy a příčiny
Tupozrakost je oční vada, kdy nedochází ke vzájemné koordinaci obou očí, a postižený šilhá. Nejčastějšími příčinami jsou genetická zátěž (jedná se o dědičnou chorobu), dioptrická vada, úraz oka, anebo dítě prodělalo nějakou závažnou chorobu, která značně oslabila jeho organismus. Tupozrakost bohužel nelze operovat. Jedinou možnost v současné době představuje včasné odhalení a zahájení konzervativní léčby, která spočívá v zakrývání zdravého oka a cílenou korekcí oční vady.      

Buďte všímaví
K odhalení vad, jako je tupozrakost, přispívají pravidelné prohlídky u pediatra. Bohužel v období mezi druhým a třetím rokem, kdy je nejvyšší šance na vyléčení, děti na preventivní prohlídku nechodí (prohlídka je v roce a půl, a pak až ve třech a v pěti letech). Rodiče by měli být proto všímaví a věnovat pozornost tomu, zda jejich batole nemá nějaké problémy se zrakem, například zda u něho nedochází k častým úrazům v důsledku toho, že nevidělo nějaké předměty, které mu stály v cestě, netrpí častými záněty, anebo neprodělalo nějakou závažnou chorobu, jako jsou například spalničky nebo spála. Zvýšenou pozornost těmto projevům byste měli věnovat v případě, že se ve Vaší rodině objevila nějaká oční vada.

Navštivte lékaře včas
Pokud shledáte nějakou abnormalitu, zajděte s dítětem co nejdříve ke svému pediatrovi, který Vám v případě potřeby doporučí odborné vyšetření v oční ordinaci. V případě tupozrakosti platí čím dřívější odhalení, tím vyšší šance na vyléčení.     

Přečtěte si také

Tagy: tupozrakost se dá úspěšně léčit

Komentáře