Užijte si pravé kouzlo Vánoc s ručně vyráběnými skleněnými ozdobami

Datum publikace: 13.11.2017

Kategorie: Novinky na trhu | Bydlení

Vánoce jsou bezesporu nejkrásnějšími svátky v roce, na které se každoročně těší děti i dospělí. Ačkoli do nich ještě pár měsíců zbývá a kdekdo by mohl tvrdit, že na všechno je dostatek času, mnozí z nás začínají s přípravami s dostatečným předstihem.

Cílem nás všech je užít si svátky na maximum, navodit doma tu správnou atmosféru a především dětem připravit nezapomenutelné okamžiky. A jestli k Vánocům něco neodmyslitelně patří, pak je to vánoční stromeček plný kouzelných ozdob.

Tradice, bez které by nebyly Vánoce

K atmosféře Vánoc patří nazdobený vánoční stromeček. Tradice tohoto zvyku započala v Německu a sahá až do druhé poloviny 16. století. Tehdy v roce 1570 v cechovním domě v Brémách řemeslníci ozdobili stromek u příležitosti vánočních svátků. V soukromí se vánoční stromek objevil až po téměř 100 letech, v roce 1662 si jej nazdobili na panovnickém dvoře v Hannoveru. Odtud se tento pěkný zvyk rozšířil po celém Německu, zejména v aristokratických kruzích a v rodinách bohatých měšťanů. Na stromku bývaly svíčky, zlacené a stříbřené ovoce, ořechy a různé sladkosti.

Kouzlo Vánoc v Čechách

V Čechách se tradice v podobě zdobení stromečku objevila až mnohem později - k rozšíření tohoto zvyku došlo až ve čtyřicátých letech 19. století. Historie prvních ozdob vyrobených u nás sahá rovněž do 19. století, konkrétně pak do Jizerských hor, kde se vyráběly skleněné koule, ozdoby z perliček či dutých perlí.

Ve třicátých letech minulého století podpořil stát výrobu klasických skleněných koulí. Sklářský ústav v Hradci Králové spolu se sklářskou školou v Železném Brodě uspořádali kurz zaměřený na nové foukané výrobky a jejich zdobení. Kurz vedl výtvarník Jaroslav Brychta. Od té doby výroba vánočních ozdob u nás rostla. V polovině 30. let šla polovina výroby na vývoz, hlavními zákazníky byli USA, Švýcarsko a Francie.

První soukromé firmy

Koncem druhé světové války se výroba soustředila do národního podniku Železnobrodské sklo a několika dalších družstev. Mezi nejvýznamnější v té době patřily Vánoční ozdoby Dvůr Králové, Irisa Vsetín a Slezská tvorba Opava. Po roce 1989 začaly vznikat i první soukromé firmy, mezi nimiž byla i Ornex, spol. s.r.o., jež navázala spolupráci s významnými československými výrobci.

Společnost má od samého počátku vlastní oddělení vzorování, kde několik vzorkařů a vzorkařek připravuje více jak 5 tisíc nových dekorů každých rok, aby udělali nabídku ozdob na příští sezónu. Nové kolekce začínají vznikat v lednu, kdy vzorkaři navštěvují veletrh domácího textilu Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem, aby zjistili vývoj světové módy v oblasti domácích dekorací, neboť i vánoční ozdoby jsou v současné době velice módní artikl.

Konečně i na českém trhu

Společnost v minulosti nedodávala na domácí trh, ale aby uspokojila požadavky konečných zákazníků, kteří se vždy v období listopad – prosinec dotazovali, kde se dají jejich výrobky koupit, rozhodlo vedení společnosti, že zřídí internetový obchod, zde lze koupit alespoň část ze širokého sortimentu. Z celkové nabídky jsou vybrány 4 kolekce vánočních ozdob, které představují průřez sortimentem: populární kolekce Retro připomínající ozdoby našich babiček a kolekce Nordic ve velmi populární kombinaci červené a bílé zůstávají v nabídce z minulých let. Zcela nové kolekce jsou Můj dům a Zimní báseň.

Zimní báseň je klasické zimní téma s nádechem elegance. Základem je bílá a stříbrná barva, kontrast tvoří několik ozdob v béžové a hnědé. Převažují zimní motivy (krajina, sníh) a motivy zvířat. Téma evokuje zimní pohodu a klid.

Zatímco Můj dům je romanticky laděné téma, nostalgie s nádechem Francie a ojíněné borovice na pozadí. Střídají se zde spíše světlejší barvy – šampaň, zlatá, strarorůžová, burgundy a zelená. Koule jsou malovány květinovými či ornamentálními motivy. Nalezneme zde však i koule celosypané nebo s jednoduchým malováním.

Tak jaké budou letos ty vaše vánoce?

Tagy: české vánoční ozdoby | retro ozdoby | skleněné ozdoby | vánoční dekorace | vánoční tradice

Komentáře