Podnikatelský účet: Všechno, co potřebujete vědět

Datum publikace: 29.08.2022

Kategorie: Finance

Podnikatelský účet je speciální typ bankovního produktu, který je nabízen pro podnikající fyzické osoby či právnické osoby. Tento účet není povinný, přesto s sebou přináší mnoho výhod. Co všechno o podnikatelském účtu potřebujete vědět?

Podnikatelský účet versus běžný účet

Podnikatelský účet nebo také firemní se velmi neliší od toho běžného. V rámci podnikatelského účtu můžete běžně využívat internet banking jak na PC, tak i v mobilním telefonu, platební karty a založíte ho na bankovní pobočce. V České republice nemáte žádnou zákonnou povinnost si jako podnikatel tento účet zřídit, přesto některé banky nedovolují, abyste si své podnikání propojili s běžným účtem.

Výhody podnikatelského účtu:

  • Přehlednost

Podnikatelský účet oddělí vklady a výdaje a navíc vyčlení soukromé transakce. Je schopen okamžitě zjistit bilanci vaší podnikatelské činnosti. Zpracování přehledu podnikatelských plateb v rámci účetnictví se tak stává nenáročnou záležitostí. Díky tomu si snadno připravíte podklady například pro finanční úřad při podávání daňového přiznání.

  • Vedení v cizích měnách

Většina běžných účtů je vedena hlavně v českých korunách, zatímco u podnikatelského účtu si můžete zvolit i měnu cizí. Tuto výhodu uvítáte, jestliže podnikáte i mimo Českou republiku – máte zahraniční klienty nebo si necháváte dovážet materiál ze zahraničí.

  • Dostupnost financí

Oddělení osobních a podnikatelských financí jistě oceníte v případě zadlužení nebo následné exekuce. Při ní vám je totiž jako podnikateli odstaven běžný účet, ze kterého se vám strhávají exekuční srážky. Pokud však disponujete účtem podnikatelským, finance na něm vložené budete mít stále k dispozici.

  • Přidané služby

Jednotlivé banky nabízejí k podnikatelskému účtu i přidané služby. Většinou se mezi ně řadí kontokorent a různé druhy úvěrů. V ceně vedení účtu je i výběr z bankomatů v zahraničí nebo si u své banky můžete své finance pojistit a také si zřídit zasílání informačních SMS ohledně vašich transakcí.

Foto zdroj: Pixabay.com

Komentáře