Základní pojmy finanční gramotnosti pro školní děti

Datum publikace: 05.10.2022

Kategorie: Finance

S finanční gramotností by se mělo začít už v útlém věku. Čím dříve s vašimi dětmi začnete na toto téma pracovat, tím rychleji jim pomůžete zorientovat se v tomto složitém světě. Pokuste se v nich vzbudit zájem a následně si vybudovat vztah k penězům. Určitě nechcete, aby v dospělosti trpěli jenom proto, že jim nikdo nevysvětlil, jak vše funguje. Sami určitě znáte ve svém okolí lidi, kteří si berou jednu půjčku za druhou, na to hypotéku a jsou ve finanční pasti. A to si pro své dítě nepřeje nikdo!

Jak naučit děti finanční gramotnosti?

Způsobů, jak učit je vždy několik a samozřejmě každému sedí něco více a něco méně. My jsme si pro vás připravili několik tipů, jak děti základům finanční gramotnosti naučit.

  1. Nepoužívejte zbytečně odborné termíny. Obzvláště pokud začínáte s nejmenšími dětmi, které jsou na prvním stupni základní školy, měli byste při výuce volit slova, která znají a běžně se s nimi setkávají. Například nepoužívejte slovo finance, ale použijte místo toho slovo peníze. Jednak dítě hned ví, o čem je řeč a zbytečně mu nezahlcujete mozek termíny, které zatím nepotřebuje.
  2. Berte to prakticky. Nejlepší učební pomůcka je vaše peněženka. Pravděpodobně v ní budete mít nějakou hotovost, platební karty a spoustu dalšího. Projděte tyto věci spolu a vysvětlete, co a jak funguje.
  3. Poté, co již děti budou mít základní pojem o hodnotě peněz je na čase vše hodit do praxe. Kupte jeho první kasičku, na které můžete zase vysvětlit funkci banky, spoření a následný výběr peněz.
  4. Pokud si myslíte, že je dítě již připraveno seznámit se s domácím rozpočtem, pak do toho. Vysvětlete, jak to doma chodí. Co vše je potřeba zaplatit, nakoupit a jak je důležité, aby se naučili hospodařit s penězi. Nejdůležitější informace, kterou by si vaše dítko z tohoto mělo odnést je to, že výdaje by vždy měly být menší než celkové příjmy.
  5. V neposlední řadě je nezapomeňte upozornit také na rizika u elektronických plateb. Jelikož platba kartou nebo bankovním převodem je opravdu rychlá a jednoduchá. Dost často se může stát, že člověk ztratí zábrany a přehled o tom, co vše vlastně nakupuje. Proto je potřeba se krotit i zde a zbytečně nenakupovat hlouposti.

Slovník finančních pojmů

K tomu, abyste vaše děti naučili význam peněz by vám mohl pomoci slovníček, ve kterém najdete všechny důležité pojmy, které se týkají světa financí. Navíc všechny tyto odborné termíny, jako třeba hypotéka, inflace, anuita a stovky dalších jsou zde vysvětleny a pokud by se stalo, že vás vaše dítě zaskočí a nebudete vědět, co daný pojem znamená, hezky si ho tam najdete a dítěti vše v klidu vysvětlíte.

Rozhodně na nic nečekejte a začněte s vysvětlováním, jak jen to půjde. Čím dříve si dítě uvědomí hodnotu peněz, tím jednodušší to bude v životě mít. Finanční gramotnost je opravdu důležitá a není dobré ji brát na lehkou váhu.

Zdroj obrázku: Sergey Nivens / Shutterstock.com

Komentáře