Zásada sedmačtyřicátá: Dejte dětem prostor pro seberealizaci

Datum publikace: 10.06.2011

Kategorie: Jak být dobrým rodičem

Mnoho rodičů má tendenci organizovat svým dětem život, aniž by se jich zeptali, co si opravdu přejí dělat. Děti jsou však svobodné bytosti, které mají právo na seberealizaci.

Z kroužku do kroužku

Z kroužku do kroužku, tak nějak by se dal popsat volný čas dětí, kteří mají příliš ambiciózní rodiče. Přihlásí dítě na angličtinu, protože je to mezinárodní jazyk. Přihlásí dítě na tenis, protože jim ten sport připadá skvělý. Volný čas však slouží především k tomu, aby v něm dítě dělalo, co ho baví, a odreagovalo se tak od svých školních i mimoškolních povinností. Milí rodičové, než své dítě někam přihlásíte, poznejte nejprve, co ho baví, jinak riskujete spoustu promrhaného času (svého i dítěte), talentu, který mohlo dítě uplatnit jinde, a v neposlední řadě také peněz. Nezapomínejte, že ke svému zdárnému rozvoji potřebuje mít dítě také volný čas bez kroužků, kdy si dělá, co chce.   

Budeš advokát a tebe je pro něho škoda 

Budeš advokát, protože si s maminkou myslíme, že je to dobré. Tebe je pro něho škoda, najdi si chlapce s vysokoškolským diplomem. Opět dvě větičky, které mohou Vašemu dítěti zkazit život, přestože jste to mysleli dobře. Pamatujte si, že nejvíce škody obvykle napáchá ten, kdo myslí něco dobře. Volbu povolání provádějte s dítětem společně, a to na základě jeho zájmů a předpokladů. Řekněte dítěti svůj názor, ale netlačte je tam, kam nechce. V budoucnu byste toho mohli litovat. To platí i v případě volby partnera. Některé věci musí člověk poznat sám. Když mu to neumožníte, může mít do konce života pocit, že jste ho o něco připravili.              

Zásada osmačtyřicátá: Učte dítě lásce k přírodě

Přečtěte si také: Děti a domácí mazlíčci

Tagy: jak být dobrým rodičem

Článek je vydán v rámci seriálu: Jak být dobrým rodičem

Komentáře