Zásada sedmnáctá: Veďte dítě k tomu, aby se umělo rozhodnout.

Datum publikace: 10.06.2011

Kategorie: Jak být dobrým rodičem

Tuto zásadu většina z nás podceňuje. U dětí, které nemají s rozhodováním problémy, to nevadí. Těm ostatním však hodně zjednodušíme jejich budoucí život, když je povedeme k tomu, aby se uměly rozhodnout.  

Usnadněte život dětem i sobě

Když vedete své děti k tomu, aby se uměly rozhodnout, usnadní to život Vám i jim samotným. Například nebudete muset dlouho čekat, než si dítě rozmyslí, kterou si přeje přečíst knížku, kterou hračku si vezme s sebou na dovolenou, anebo zda si vybere červené či modré tričko. Jsou ale i jiné situace. Například společné nákupy. Prozíraví rodiče se předtím, než vyrazí na nákupy, dohodnou s dítětem, že jim koupí pouze jednu věc. To znamená žvýkačky, kyblíček, prostě cokoli. V obchodě totiž na děti čekají stovky lákadel. U pokladny pak dítě bezradně stojí, v jedné ruce drží obrovské balení žvýkaček, ve druhé sáček s barevnými bonbóny a je rozhodnuto, že Vás přesvědčí, abyste mu koupili obojí. Vy mu však připomenete, že pokaždé kupujete jen jednu věc, že se musí rozhodnout, kterou více chce. Když situaci zvládnete, tak dítě jednu věc sice nerado, ale přece vrátí na své místo. Pokud to poprvé nevyjde, příště to zkusíte znovu.      

Jak na nerozhodné děti

Některé děti mívají s rozhodováním větší problémy než ostatní. Není od věci, když zde připomeneme, že osobnost dítěte do jisté míry předurčuje znamení, ve kterém se narodilo. Ale nejsou to pouze zrozenci ve znamení Vah, kteří potřebují speciální trénink. Nerozhodné děti se potřebují otužovat. Náš tip: Ptejte se, zda si raději dají k jídlu šunku nebo sýr a dejte jim dostatečný čas na rozmyšlenou. Povídejte si s nimi o vlastnostech jednotlivých věcí, o tom, které jsou v čem lepší, a proč. Trénujte nejprve na věcech, které nejsou pro děti podstatné, ať je nestresujete.    

Zásada osmnáctá: Podporujte dětské sebevědomí

Přečtěte si také: Jak reagovat na žalování

Tagy: jak být dobrým rodičem

Článek je vydán v rámci seriálu: Jak být dobrým rodičem

Komentáře