Jak přežít cestování autem s dětmi

Datum publikace: 28.04.2011

Kategorie: Maminky a tatínkové

Složitá dopravní situace na silnici vždy vyžaduje Vaše plné soustředění. Jak se ale můžete soustředit, když Vám za zády řvou děti? Pro jistotu Vám dáme několik tipů pro bezpečnou jízdu s dětmi.    

Řízení chce klid

Cestování autem představuje pro mnoho tatínků, ale i pro čím dál více maminek velmi příjemný druh relaxace. Pokud ovšem nejezdí po městě v dopravní špičce. Klidnou jízdu si samozřejmě neužijeme ani v případě, kdy nám v autě za zády řvou děti. Ať už je dítěti sedm měsíců, anebo čtyři roky, dětské hlasité projevy snižují možnost řidiče plně se soustředit na cestu, a mohou tedy vést k dopravním nehodám. Jak se tedy lépe soustředit na cestu, aniž by přitom naše ratolesti trpěly?       

Opatření před jízdou

Každý prozíravý řidič před jízdou provede několik bezpečnostních opatření. Předně zjistí, jaké předměty mají jeho ratolesti ve svých příručních zavazadlech. Vodní pistolky, praky a podobné věcičky by měly putovat do buď kufru, anebo rovnou z auta ven. Dále zkontroluje, zda děti se sebou nemají perlivé nápoje. Když dítě otevře takovou čerstvou minerálku, anebo kolu, může Vás překvapit leptavou sprchou v tom nejméně vhodném okamžiku. Následně je třeba věnovat pozornost bezpečnému usazení dětí. Děti do 12 let věku by měly sedět ve svých autosedačkách a být řádně připoutány. Pro všechny případy je radno provést zajištění dveří dětskými západkami, a to i u starších dětí, třebaže budou protestovat. Pokud všechna tato opatření provedete, uklidníte se a můžete se s klidnějším svědomím věnovat jízdě. To ovšem ještě neznamená, že máte vyhráno.       

Miminka v autě   

Když mají miminka v autě nepohodlí, jsou schopna plakat, dokud neusnou, což může trvat klidně i dvě hodiny. Některá miminka již od narození ráda cestují a zvuk motoru je uklidňuje, jiná se s nepřirozenou polohou v autosedačce umístěné proti směru jízdy nikdy nesmíří. Náš tip: Zkuste pustit uklidňující hudbu, ideálně tu, kterou zná dítě z období, kdy bylo ještě v matčině lůně. Miminku od dvou tří měsíců zavěste do autosedačky zajímavou neokoukanou hračku. Pro starší miminka mějte v zásobě tyčinky, piškoty a cokoli k jídlu, čím se zabaví.

Větší děti

Děti předškolního věku během jízdy obvykle nechtějí pouze pít a jíst, ale také si povídat a především Vám klást náročné otázky, které nejčastěji začínají slůvkem proč. Náš tip: Dětem před jízdou vysvětlete, že v autě musíte dávat pozor na cestu, a že si budete povídat později. Pokud do Vás budou stále hučet, opakujte si dokola třeba verše z Vaší oblíbené básně, anebo cokoli, co Vás uklidňuje. Řadě řidičů to pomáhá. Teenagerům zase nedovolte, aby si během jízdy pouštěli hity, na které jste vyloženě alergičtí. Přejeme Vám šťastnou cestu!  

Tagy: bezpečnost dětí

Komentáře