5 kroků k získání hypotéky na váš vysněný domov
Datum publikace: 11.08.2023
Kategorie:
Novinky na trhu
|
Bydlení
|
Finance
Půjčka na bydlení je často jedinou možností, jak si splnit sny o vlastním bydlení. Problém může nastat, když nemáte dostatek finančních prostředků na jeho pořízení. Podívejte se na 5 kroků, které vám pomohou v získání hypotéky na váš vysněný domov.
1. Nejprve si zjistěte, kolik si můžete půjčit
Banky ve svých nabídkách většinou uvádějí k minimální výši i maximální výši úvěru. To však neznamená, že bude na dosah. Pro získání úvěru je nutná bonita. Ta určuje částku, kterou vám banka může půjčit a kterou budete schopni včas splatit. K posouzení svých finančních možností se vám bude hodit hypoteční kalkulačka. Maximální výše financování navržená bankou se ve vašem případě může mírně lišit od sumy vypočítané výše uvedeným nástrojem.
Pokud si chcete koupit byt nebo postavit dům a financovat jej úvěrem, budete muset na tento cíl přispět i vy sami. Co to v praxi znamená? Banka vám půjčí jen část částky, kterou potřebujete (sice větší, ale stále to nebude celá částka), druhou část musíte doplnit z vlastní kapsy.
2. Hledejte svou vysněnou nemovitost, na kterou si vezmete hypotéku
Chcete-li koupit pozemek, byt nebo dům, nyní je čas najít tu správnou nabídku. Už víte, jakou půjčku si můžete vzít a kolik máte naspořeno. Pokud tyto dvě hodnoty sečtete, získáte cenové rozpětí, podle kterého můžete hledat. Pamatujte, že vlastní příspěvek musí být min. 10 % hodnoty (v tomto případě ceny) nemovitosti. Pokud hodláte stavět dům, může být vaším vlastním příspěvkem stavební pozemek, na kterém bude stát. Úkolem pro vás v tomto kroku je najít správný projekt a odhadce, který odhadne, jakou cenu bude váš dům po výstavbě mít.
3. Vyberte si banku, kde si hypotéku vezmete
Nyní, když víte, o jakou částku máte zájem, je čas vybrat si tu nejlepší hypotéku. Přistupujte k tomu s rozumem, protože banka, kterou si vyberete, zajistí hypotéku na vaši nemovitost.
Jak vybrat správnou hypotéku?
Úroková sazba může být hodnota, kterou chcete použít k porovnání nabídek, ale není to zrovna správná cesta. Kromě úrokové sazby si dejte pozor na další náklady – provizi, pojištění hypotéky a nemovitosti a poplatek za případné bankovní produkty (osobní účet, kreditní karta), které budete muset využít, když si budete chtít vzít půjčku.
Nechte si úvěr předschválit, banka sama analyzuje, zda máte dostatečnou bonitu, tedy schopnost úvěr splácet a zda vám tak vůbec může úvěr poskytnout. Pokud se vyskytnou překážky k získání hypotéky, můžete je včas odstranit.
4. Podpis rezervační smlouvy
Rezervační smlouva sice není bankou vždy vyžadována, nicméně vám doporučujeme ji uzavřít. Jedná se o akt, kdy se zavážete, že máte o danou nemovitost zájem. Tím dáte současnému vlastníkovi jistotu, že s vámi může počítat, ale je to záruka i pro vás, že vám váš vysněný dům nikdo nekoupí před nosem. Po podpisu rezervační smlouvy můžete složit zálohu a vydat se definitivně do banky podat žádost o schválení úvěru.
5. Schválení úvěru bankou
Pokud obdržíte kladné rozhodnutí a přijmete navržené podmínky úvěru, banka vám připraví úvěrovou smlouvu k podpisu. Podepíšete ji na pobočce banky, ale o nahlédnutí do obsahu můžete požádat předem. Po podpisu smlouvy musíte splnit podmínky umožňující vyplacení úvěru. Po splnění všech podmínek banka do pár dnů převede peníze na čísla účtů uvedená ve smlouvě.
Zdroj obrázku: Inside Creative House / Shutterstock.com
Komentáře