Vybírejme autosedačky, které děti ochrání

Datum publikace: 22.05.2013

Kategorie: Novinky na trhu | Těhotenství | Miminko | Batole | Maminky a tatínkové

Povinnost přepravovat děti, které nepřesáhly hmotnost 36 kg, nebo nepřerostly výšku 150 cm, v dětských autosedačkách se již dnes díky platné legislativě stala samozřejmostí a ustáleným zvykem. Vždyť kolik dopravních statistik a příběhů s tragickým koncem je důkazem toho, jak důležité je dodržovat bezpečnostní požadavky týkající se přepravy malých dětí v automobilech.

Přitom myšlenka konstrukce dětských autosedaček vznikla téměř před sto lety, avšak požadavek na bezpečnost u těchto modelů rozhodně nebyl prioritou. Toto kritérium začalo hrát významnější roli až od 60. let minulého století, od kdy postupně ochrana dítěte v automobilu nabývala na důležitosti. Kromě uvědomělosti a odpovědnosti výrobců dětských autosedaček a některých automobilek sehrávají významný tlak nezávislé organizace, které autosedačky testují často dokonce nad požadavky platných norem.

Ideální dětská autosedačka by měla splňovat řadu kritérií. „Základním požadavkem je bezesporu soulad technických parametrů autosedačky s evropským standardem ECE R44/04, který dnes musejí splňovat všechny autosedačky nabízené na našem trhu,“ vysvětluje Ondřej Pilecký z firmy Babypoint s.r.o., českého výrobce, dovozce a prodejce dětského zboží. Stále více výrobců však jde nad kritéria této směrnice a své výrobky podrobuje daleko přísnějším testům. „Neustále se zvyšující požadavek na kvalitu se promítá do vývoje, výroby i užívání autosedaček. Soustředíme se na provedení základní konstrukce, potahového materiálu, bezpečnostních prvků i na způsob instalace,“ doplňuje Ondřej Pilecký.

Horká novinka na trhu


Aktuální novinkou na trhu je dětská autosedačka Babypoint Space z kategorie 9 – 36 kg. Mezi její přednosti patří výšková nastavitelnost a polohovatelnost. Disponuje devíti výškovými pozicemi podhlavníku a pěti polohami sklonu sedačky. Základním bezpečnostním prvkem jsou pětibodové polstrované pásy s centrálním nastavením. Vylepšená ochrana dítěte při bočním nárazu SideArmor zajistí maximální ochranu dítěte. Boční „štíty“ v případě nárazu přenesou energii do zadní části korpusu, čímž nebezpečí úrazu redukují na minimum. Důležitá je i vrstva speciálního materiálu, integrovaného v čalounění sedačky, která lépe absorbuje energii vznikající při nárazu a zvyšuje komfort pro dítě. Ergonomicky tvarovaná a bytelná sedačka tak bude pro dítě nejen pohodlná, ale především také vysoce bezpečná. Instalace probíhá po směru jízdy prostřednictvím automobilových tříbodových pásů. Správné připevnění zajistí klipy pro bezpečné vedení automobilového pásu i další prvky unikátního bezpečnostního systému zajištění pásu.

Kvalita nad rámec legislativy
Mezi nejznámější nezávislé organizace, které testy převyšující požadavky legislativy provádějí, bezesporu patří například německý autoklub ADAC, spolupracující s radou spotřebitelů Stiftung Warentest. Ta testy spravuje a provádí jménem mezinárodní organizace ICRT (International Consumer Research and Testing). Ve srovnání s kritérii platné legislativy - standardu ECE R44/04 - jsou testy ADAC až o 50 % náročnější, kromě jiného se v průběhu testování zaměřují například na v legislativě opomíjené následky bočních nárazů. Na trhu je i řada spotřebitelských organizací, prezentujících testy autosedaček, ty však často vycházejí právě z výsledků autoklubu ADAC. Za ČR lze informace čerpat od Občanského sdružení spotřebitelů TEST, vydavatele nezávislého časopisu dTest.

Symbol skandinávského bezpečí
Lídry v prosazování bezpečnosti při přepravě dětí v autech jsou bezesporu severské státy. Uveďme proto ještě tip na dětskou autosedačku norské značky BeSafe. Autosedačky tohoto výrobce jsou známé mimo jiné pro důraz kladený na dlouhodobou instalaci proti směru jízdy, až do čtyř let věku dítěte.

Tzv. „vajíčko“ pro novorozenceElegantní model BeSafe iZi Go ze skupiny 0+ zajistí miminku bezpečí a pohodlí, spokojené užívání však přináší i rodičům. Autosedačka je vybavena ergonomickou rukojetí a integrovanou sluneční stříškou. Speciální polohovatelná stříška s UV filtrem ochrání dítě před silným slunečním zářením. Delší dobu užívání a pohodlí pro miminko zajišťuje hlubší sedák konstrukce i pečlivé vnitřní polstrování.Instalace je jednoduchá pomocí tříbodových pásů automobilu.Pro zajištění stability autosedačky v automobilu jde jedna část pásu přes autosedačku a druhá je vedena za autosedačkou, v obou případech skrz vodiče pásů s protiskluzovým povrchem snižujícím tření. Prováděné crash testy ukázaly, že autosedačka poskytuje vynikající ochranu jak při čelním, tak i bočním nárazu. Mezi její další přednosti patří výškově nastavitelné pětibodové bezpečnostní pásy s centrálním nastavením či magnetky zapracované do ramenního polstrování pásů. Díky tomuto systému, který pásy udržuje na stranách polstrování, můžete dítě do vajíčka pohodlně usadit a následně připoutat. Přes adaptéry je autosedačka kompatibilní s vybranými typy dětských kočárků.

Rozhodně je z čeho vybírat… Pro bližší informace o uceleném sortimentu značek Babypoint a BeSafe navštivte www.babypoint.eu.

Tagy: bezpečnost

Komentáře