Jak správně přebalovat

Datum publikace: 28.11.2012

Kategorie: Péče o miminko

Víte, jak správně přebalovat miminko? Pokud máte první miminko, anebo miminko jiného pohlaví, než bylo (nebo byla) předchozí, mohou se Vám hodit naše tipy.

Prevence vzniku opruzenin  
Časté a pravidelné přebalování miminka pomůže zabránit vzniku opruzenin. Ke snížení vzniku opruzenin rovněž přispěje, když necháme miminko chvilku vyvětrat na vzduchu, než mu dáme čistou plenku. (V místnosti by mělo být teplo, aby se miminko nenachladilo.) Miminka to navíc mají ráda. Očistu vždy provádíme směrem od genitálií k zadečku. Nejlepší je čistá voda. Na cestách používáme vlhčené ubrousky, nejlepší jsou bez parfemace a alkoholu. Nakonec v případě potřeby aplikujeme na začervenalá místa dětský krém. Tip: Pokud má miminko často podrážděnou pokožku, měli bychom zvážit použití látkových plen namísto jednorázových.      

Když přebalujeme holčičku
U holčičky je mimořádně důležité dbát na správný směr očisty. Součástí očisty by mělo být také jemné odstranění nečistot z prostoru mezi stydkými pysky. Holčičky mohou mít v prvních dnech a týdnech po porodu hlenovitý výtok, anebo mohou slabounce krvácet. Jedná se o důsledek mateřských hormonů, který nevyžaduje žádnou léčbu.

Když přebalujeme chlapečka
Při očistě chlapečka věnujeme pozornost místu mezi žaludem a předkožkou, odkud pravidelně odstraňujeme nečistoty. U miminek předkožku nepřetahujeme. Na to je čas až v batolecím věku.  

Foto: Michal Tomášek

Přečtěte si také 

Tagy: jak správně přebalovat

Komentáře