Děti na kole bezpečně

Datum publikace: 06.03.2013

Kategorie: Předškoláci | Školáci | Hry a volný čas

Každý rodič má jistě radost, když si jeho děti oblíbí cyklistiku, která představuje velmi zdravou formu pohybu. Je ovšem třeba pamatovat také na rizika, která tento sport přináší, a bránit se jim pomocí bezpečnostních pomůcek. Patří k nim zejména cyklistická helma, ale důležité jsou i rukavice, blikačky nebo reflexní oblečení.

Helma je samozřejmostí
Dětská cyklistická helma představuje nezbytný základ ochranných pomůcek při cyklistice, neboť úraz hlavy může mít opravdu vážné následky. Nikdy proto nenechte dítě vyjet na kole bez cyklistické helmy. Totéž platí již u odrážedel.

Aby helma dítě opravdu spolehlivě ochránila, je třeba, aby na hlavě správně seděla. Jednak ve správné pozici, která je přibližně vodorovná s předním okrajem helmy přibližně 2 cm nad obočím, a dále dostatečně těsně. Rozepnutá helma by při zkoušení měla zůstat dítěti na hlavě i při předklonu.Při výběru si všimněte, zda je helma certifikována dle normy ČSN EN 1078. Tento údaj je vždy viditelně uveden přímo na helmě a pokud jej tam nenajdete, raději se poohlédněte po jiném modelu.

Dále si všímejte hmotnosti helmy, která se u kvalitních dětských modelů pohybuje kolem 250 g. Důležité je i dostatečné odvětrání a na škodu není ani možnost nastavení velikosti helmy.

Dětské cyklistické helmy se nabízí v bezpočtu barevných provedení a designů, vybrat by si měl každý. Nechybí dívčí barevné kombinace, nebo dětské helmy s motivy pohádkových postav. Pokud se přilba dětem líbí, budou jí i radši nosit.

Rukavice chrání dvakrát
Cyklistické rukavice jsou opomíjenou, ale přitom velmi důležitou ochrannou pomůckou, která má hned dvojí funkci: zabraňují klouzání zpocených rukou po řídítkách, které může vést až ke ztrátě kontroly nad kolem, a v případě pádu ochrání dlaně dítěte před odřením.Také u rukavic je důležité vybrat správnou velikost. Na ruce by měly sedět těsně, protože větší rukavice snižují jistotu úchopu a cit v řídítkách. Navíc je třeba počítat s tím, že se cyklistické rukavice trochu vytáhnou.

Pozornost věnujte síle výstelky na dlani. Čím silnější výstelka, tím lepší ochrana rukou při pádu i proti otlakům od řídítek, ale zároveň menší cit pro řídítka.Pasivní bezpečnost

Další ochranné pomůcky řeší spíše pasivní bezpečnost dítěte – mají za úkol se postarat o to, aby dítě bylo zejména při pohybu v blízkosti silničního provozu dobře vidět. Pokud dítě jezdí pouze za denního světla, hodí se zejména výrazná vlaječka, která je na kole umístěna výše, než hlava dítěte. Zvyšuje tak optickou výšku dítěte, což je zejména u malých dětí více než žádoucí.

Jezdí-li dítě na kole i za šera nebo dokonce za tmy, je nezbytné, aby na kole mělo přední bílou a zadní červenou blikačku a ideálně také přední světlo.

Za zhoršené viditelnosti výrazně zvýší viditelnost dítěte ze strany řidičů reflexní prvky na oblečení dítěte. Dětské cyklistické i běžné oblečení jimi již často bývá vybaveno, najdeme je u na cyklistických helmách či rukavicích. Pokud by vaše dítě reflexní prvky na svém oblečení a výbavě nemělo, můžete mu pořídit reflexní vestičku.

Postarejte se o bezpečí vašich dětí na kole, aby si mohly bezstarostně užívat všech radostí, které jim cyklistika nabízí!

Článek vzniknul ve spolupráci se specializovanými prodejnami a e-shopem Skibi, kde seženete vše potřebné pro dětskou cyklistiku.
 

Tagy: cyklistická helma | cyklistické rukavice | děti na kole | dětské helmy

Komentáře